İranlı ajanların Türkiye’den kaçırdığı rejim muhalifi idam edildi

6 Mayıs 2023 Cumartesi

Van üzerinden İranlı istihbarat elemanlarının ülkelerine kaçırdığı şeriat rejimi muhalifi Habib Chaab idam edildi. Chaab, İsveç vatandaşıydı.

İsveç’ten Türkiye’ye geldiği sırada kaybolan Habib Chaab, Ekim 2020’de Tahran’da mahkemede yargılanırken ortaya çıktı. Chaab’ın İran İslam Cumhuriyeti istihbaratı tarafından Van üzerinden kaçırıldığı belirlenirken Türkiye’de olayla ilgili olarak 11 kişi tutuklanmıştı.

Euronews’in haberine göre; Tahran’da yapılan yargılamanın ardından ‘Nidal Hareketi adlı bir isyancı grubun oluşumu, yönetimi ve liderliği yoluyla yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve Huzistan eyaletinde çok sayıda terörist operasyon tasarlamak ve yürütmekle’ iddiasıyla muhalif Chaab idam cezasına çarptırıldı.

HAK ÖRGÜTLERİ BASKI ALTINDA DEMİŞTİ

İranlı yetkililer Şaab’ı 2005’ten bu yana sırasıyla İsrail ve İsveç istihbarat teşkilatları “Mossad ve Sapo’nun koruması altında” saldırılar düzenlemekle suçladı.

İran devlet televizyonu Chaab’ın 2018’de Huzistan eyaletinin başkenti Ahvaz’da bir askeri geçit törenine düzenlenen ve 25 kişinin ölümüne ve yaklaşık 250 kişinin yaralanmasına neden olan saldırının “sorumluluğunu üstlendiği” bir video yayınlamıştı. Görüntülerde Chaab, Suudi istihbarat servisleriyle çalıştığını itiraf ediyor. Ancak İran dışındaki hak örgütleri, bu tür itirafların ‘baskı altında’ yaptırıldığını söylüyor.

İranlı muhalif gazeteci Ankara’da kaçırıldı

NİDAL HAREKETİ’NE OPERASYON

Nidal Hareketi’nin diğer liderlerinin Danimarka, Hollanda ve İsveç’te bulunduğunu; grubun Suudi Arabistan’dan mali ve lojistik destek aldığı iddia ediliyor. Mizan Online’ın haberinde, Nidal Hareketi’nin diğer altı üyesi de Mart ayında “Avrupalı liderlerinin emriyle gerçekleştirdikleri saldırılar” gerekçe gösterilerek idama mahkum edildiği belirtiliyor.

Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de bulunduğu örgütlere göre, İran her yıl Çin hariç diğer tüm ülkelerden daha fazla kişiyi idam ediyor.

En son Ocak ayında, İngiliz vatandaşı da olan eski bir İranlı yetkili Alireza Akbari, Londra için casusluk yapmaktan suçlu bulundu ve asıldı.

İranlı muhalifin kaçırılma anlarına ilişkin görüntüler ortaya çıktı