Erdoğan’ın açıklamalarını yalanlayan İran’dan ‘Türkiye doğalgaz alamıyor’ iddiası

27 Ocak 2022 Perşembe

Erdoğan’ın, doğalgaz sıkıntısı İran tarafındaki teknik sıkıntısından kaynaklanıyor sözlerine yalanlama geldi. İran Milli Gaz Şirketi yaptığı açıklamada “Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor” ifadelerini kullandı.

İran’a doğal gaz borcunun olduğuna dair iddiaları yalanlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sıkıntının İran’daki teknik sorundan kaynaklandığını belirtti, “Öyle zannediyorum ki fevkalade bir durum olmadan on bilemediniz on beş gün içinde doğalgaz akışı devam edecek.” dedi. Erdoğan’ın NTV’deki açıklamalarının hemen ardından İran tarafından yanıt geldi.

İran’dan alınan doğalgazın kesilmesi ve bu paralelde elektrik üretiminde doğalgazın yetersiz olması nedeniyle sanayi tesislerinde üretimin durmasının yankıları devam ederken, İran makamları, sorunun ülkelerinden değil, Türkiye’den kaynaklandığını öne sürdüler.

Tarihi enerji krizi büyüyor! Kış ortasında korkutan iddia

İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan resmi açıklama, “İran’dan Türkiye’ye gaz ihracatındaki kesintinin ayrıntıları” başlığını taşıyor.  Yetkililer resmi açıklamaya dayanarak Sözcü’den saygı Öztürk’e şunları söylediler:

TEKNİK SORUN

“Türkiye’ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye’ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.”

“İKİNCİ HAT YATIRIMI YAPILACAKTI AMA…”

– İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, 23 Ekim’de SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’ye verilen doğalgazda son 5-6 yıldır herhangi bir durma olmadığını belirtmişti. Farazmand şunları söylemişti: “25 yıllık bir anlaşmamız var. Daha fazla talep olursa karşılarız. Hatta ikinci bir hat konusu gündemdeydi. Bir türlü ciddi bir girişim olmadı. İkinci hat Van, Erzurum gibi Doğu’daki illerin gazını karşılayacaktı. Yatırımcı geldi, fizibilite çalışıldı ama maalesef bir ilerleme kaydedilmedi.”

Tarihi enerji krizi büyüyor! “Tuz Gölü’nde 8 günlük doğal gaz stoku var”

Benzer Haberler