İran’da 40 binden fazla kişi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybetti

17 Ocak 2021 Pazar

İran’da 41 bin 700 kişi hava kirliliğine bağlı nedenlerle hayatını kaybetti.

Hava kirliliği dünya genelinde artarken İran’dan sarsıcı bir haber geldi. İran Sağlık Bakanlığı Hava Sağlığı ve İklim Değişikliği Daire Başkanı Dr. Abbas Şahsuni, yılda 41 bin 700 kişinin hava kirliliği nedeniyle hayatını erken kaybettiğini söyledi.

Hava kirliliği kaynaklı hastalıkların neden olduğu ölüm oranına ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Şahsuni, “İran’da PM 2.5 mikron hava kirliliği, yılda 41 bin 700 kişinin erken ölümüne neden oluyor.” dedi.

Hava kirliliğinin kalp, damar ve sinir hastalıklarını tetiklediğini belirten Şahsuni, ülkedeki hava kirliliği oranının küresel ortalamanın 3,8 kat üstünde olduğunu ifade etti. Şahsuni, Dünya Bankasının 2018 verilerine göre, başkent Tahran’daki partikül kirleticilerin (PM2.5) sağlık maliyetlerinin yıllık 2,6 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

HAVA KİRLİLİĞİ NEDENİYLE EĞİTİME ARA VERİLMİŞTİ

Hava sirkülasyonuna uygun olmayan fiziki yapısı ve nüfus yoğunluğunun yanı sıra eski araçlar ile milyonlarca motosikletin çıkardığı egzoz gazları, Tahran’da hava kirliliğini artıran etkenler arasında gösteriliyor.

Hafta sonu Tahran’da hava kirliliği 158 mikrogram/metreküp olarak ölçülmüş, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime ara verilmişti.

Dünya Sağlık Örgütüne göre metreküp başına 25 mikrogram partikül madde, hava kirliliğinde en üst sınır kabul edilirken, buna PM2.5 sınırı deniyor. 100’ün üzerinde kaydedilen oranlar sağlığa zararlı, 250’nin üzerindeki ölçümün ise alarm seviyesi olduğu belirtiliyor.

Benzer Haberler