İpleri koparan neydi? Esad’ın Türkiye’den görüştüğü son vekil anlattı

Yayın tarihi: 11 Temmuz 2024 Perşembe 8:31 am - Güncelleme: 11 Temmuz 2024 Perşembe 3:26 pm

Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad ile 2012 yılında görüşen CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Esad’ın o görüşmede kendisine, “Erdoğan ile bir zamanlar ailece tatil yapıyorduk doğru ama ‘Şimdi kim değişti, ben mi o mu?’ diye sormak lazım. İç işlerimize karıştı, iki ülke için de tehlikeli maceralara girişti” dediğini anlattı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘katil’ dediği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı davet etmeyi düşündüklerini söyledi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Erdoğan ile Esad arasındaki gerginlik döneminde Suriye Devlet Başkanı ile görüşen son isim, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer oldu. 2012 yılının Temmuz ayında, Utku Çakırözer Şam’daki El-Şaab Sarayı’nda Esad ile bir araya geldi. Esad görüşme sırasında bir zamanlar ailece Bodrum’da tatil yaptıkları Erdoğan ile köprüleri nasıl attıklarını anlattı.

KÖPRÜLERİ NASIL YAKTILAR?

“2012 yılının Temmuz ayı başında Şam’a gittim ve Beşşar Esad ile görüştüm. 40 dakika planlanan ziyaret 2.5 saate uzadı. Bir zamanlar ailece Bodrum’da tatil yaptıkları Erdoğan ile köprüleri nasıl attıklarını anlattı. Suriye’deki PKK varlığı konusundan bahsetti. Şam’da o zaman da günlük hayat normal sürüyordu. Kaldığım Şam Palace Otelinde aynı gece 2 düğün vardı, biri Hristiyan diğeri Müslüman çiftlerdi. Esad, Türkiye’deki yönetim ile Türk halkını ikiye ayırıyor” diyen Çakırözer, 12 yıl önceki görüşmede Esad’ın şunları söylediğini aktardı:

“İÇ İŞLERİMİZE KARIŞTI, MACERALARA GİRİŞTİ”

– Ben çağdaş ve aydın Türk halkını çok iyi tanıdığımı düşünüyorum.  Onlardan 10 yıl boyunca gördüğüm dostluğu kimseden görmedim. Onların nefretini kazanacak adım atmam. Türkiye’deki yönetim benimle ilgili ne düşünürse düşünsün, benim Türk halkına saygım var. Erdoğan ile bir zamanlar ailece tatil yapıyorduk doğru ama ‘Şimdi kim değişti, ben mi o mu?’ diye sormak lazım. İç işlerimize karıştı, iki ülke için de tehlikeli maceralara girişti.

– PKK’nın Suriye’de başka isim altında örgütlendiği, destek aldığı doğru değil. Türkiye’deki eylemlerin ardında biz yokuz. Sizi PKK’dan koruyabilmem için önce kendimi korumam lazım. Türkiye 30 yıldır PKK ile savaşıyor. Türkiye ile aramız çok iyiyken de Türk Ordusu ile işbirliğimizin sürdüğü dönmemde de PKK eylem yapıyordu.

“ARKAMDA HALK OLMASA PEHLEVİ GİBİ DÜŞERDİM”

– Arkamda halk olmasa dayanamaz, İran’ın güçlü lideri Şah Rıza Pehlevi gibi ben de düşerdim. Kısa sürede devrileceğimi zannettiler ama hesapları şaştı. Ülkemde memnun olmayanlar olsa da dış destekli terörü görünce devletlerine sahip çıkıyorlar. Gücüm halkımdan geliyor. Benim gitmemle halkım ve ülkem kurtulsa bir gün bile kalmam. Halk isterse zaten beni gönderir. Ama dolar için teslim olmayız, çözüm için ABD ve uluslararası güçlerin teröristlere verdiği desteğin bitmesi lazım.

Erdoğan ‘katil’ dediği Esad’ı Türkiye’ye davet etmeye hazırlanıyor

Kaynak: Sözcü