iPhone 12 tanıtım tarihi hala belli değil

Yayın tarihi: 6 Haziran 2020 Cumartesi 8:30 am - Güncelleme: 5 Haziran 2020 Cuma 11:11 pm

Apple, her yıl olduğu gibi yılda da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtacaktı. Ancak bugün gelen haberler Apple için işlerin pek yolunda gitmediğini gösteriyor. iPhone 12 ertelenecek gibi görünüyor

Broadcom CEO’su Hock Tan, analistlerle kazancı tartışmak üzere yapılan bir konferans görüşmesinde, bu yılki iPhone lansmanının birkaç hafta erteleneceğini ima etti. Raporlarda iPhone 12 tanıtım tarihi için COVID-19 salgınının neden olduğu tedarik zinciri aksaması nedeniyle gecikme yaşanabileceği ifadeleri yer alıyor.

iPhone 12

Broadcom’un son birkaç yıldır iPhone için ağ yongaları ve bileşenleri sağladığı biliniyor. Analistin toplantısında, Hock Tan en büyük müşterilerinden birinin büyük üretim gecikmeleriyle karşı karşıya olduğunu ve bu da üçüncü çeyrek kazançlarında düşüşe neden olacağını belirtti. Bunun yerine 2020 Q4 döneminde kablosuz bileşen bölümlerinden beklenen geliri görmesi muhtemel görünüyor.

Hock Tan‘ın bahsettiği “büyük müşteri“nin Apple olduğunu varsayıyoruz. Broadcom geleneksel olarak Temmuz ayı boyunca iPhone’a bileşen tedarik etmek için siparişler alacaktı. Ancak bu yıl salgından dolayı bu siparişler olmayacak.

COVID-19 salgını sadece iPhone için bileşenlerle tedarik zinciri sorunlarına neden olmakla kalmadı. Aynı zamanda gelecek modeller için geliştirme ve mühendislikte gecikmelere neden oldu. Örneğin, Apple’ın mühendislerinin testleri doğrulamak ve 2020’nin ilk yarısında gerçekleşmesi beklenen cihazı sonlandırmak için Çin’e seyahat etmeleri yasaklandı. Tüm bunlar, genellikle Eylül ayının ilk yarısında yürütülen yeni iPhone’ların lansmanında gecikmeye yol açacak gibi görünüyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması Twitter’dan iptal edildi