İnternetten ürün sipariş edenler dikkat! İstanbul Eczacı Odası uyardı

22 Eylül 2020 Salı

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, internet üzerinden vitamin ve gıda satışı yapılan firmalardan sipariş verdiklerini ve gelen ürünlerin hepsinin sahte çıktığını açıkladı.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, internet üzerinden satışı yapılan gıda ve ürünlere ilişkin kritik uyarılarda bulundu.

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş’a konuşan Sarıalioğlu, vitamin ve gıda takviyelerine bu yıl geçen yıllara oranla büyük artış olduğunu ve firmaların buna yetişemediğini belirtti. Sarıalioğlu, “Piyasada kalmayan, tükenen bir ürün. Ertesi gün bir bakıyorsunuz 3-5 kat fiyata internette satışa çıkmış. Ürünler orijinal mi belli değil. Hemen firmaları arıyoruz. ‘Hani yoktu elinizde bu takviyeler, internette satıyorsunuz’ diyoruz ‘O satılanlar bizim ürünümüz değil’ diyorlar. Test etmek için farklı internet sitelerinden ürün sipariş ettik. Gelen ürünlerin hepsi sahte çıktı” dedi.

“BİR ÜRÜN ECZANELERDE YOKSA İNTERNETTE OLAMAZ”

Sarıalioğlu, fırsatçılar halkın sağlığı ile oynadığını söyleyen Sarıalioğlu, “Bedeli sağlığınız olabilir. Çünkü bir ürün eczanelerde yoksa internette olamaz. Varsa o ürün yüzde 99 sahtedir. Bandrol ve son kullanma tarihinin gerçek olup olmadığını ayırt edemezsiniz. Sağlık Bakanlığı birçok internet sitesine erişimi engelledi ancak sahtekârlar başka isim ile yeniden ortaya çıkıveriyor. Burada görev vatandaşa düşüyor. Doktor ya da eczacıya danışmadan vitamin ve gıda takviyesi almayın. Özellikle de kronik hastalığı olanlar. Yan etkileri zararınıza olabilir” uyarısında bulundu.

‘Firmalar eczanelere ilaç vermiyor…’ Şubat ayına dikkat!

 

Benzer Haberler