Instagram’ı kapatan Rusya yeni bir paylaşım uygulaması ile geliyor

16 Mart 2022 Çarşamba

Instagram’ı kapatan Rusya yeni bir paylaşım uygulaması ile geliyor

Yanlı olduğu gerekçesi ile ülke genelinde Facebook’tan sonra Instagram’ı da kapatan Rusya, Rossgram isimli bir projeyi hayata geçirme kararı aldı.

Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sonrası dünya genelinde önde gelen şirketler tarafından yaptırımlar uygulanan Rusya, yanlı oldukları gerekçesi ile sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’ı ülke genelinde kapatmıştı.

Instagram’a erişimin 14 Mart’ta engellenmesinin ardından Rus teknoloji girişimcileri, ülkede kullanılmak üzere yerli bir fotoğraf paylaşım uygulamasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Sputnik’in haberine göre, projenin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Rossgram olarak bilinen yeni uygulamanın, 28 Mart’ta faaliyete gireceği belirtildi. Buna göre, uygulamanın bağış toplama işlevi ve belirli içeriklere ödeme yapılarak erişim sağlanması gibi özellikleri olacak.

Uygulama Android ve iOS sistemlerinde de yer alacak. Rossgram hesabına, Instagram hesabındaki veriler de aktarılabilecek. Uygulamanın ilk önce önde gelen bloggerlar, sponsorlar ve yatırımcıların erişimine açık olacağı, diğer kullanıcıların ise uygulamaya nisan ayında ulaşabileceği kaydedildi.

Rossgram’ın İnternet Pazarlama Müdürü Aleksandr Zobov, Vkontakte hesabında yaptığı açıklamada, “Partnerim Kirill Filimonov ve developer ekibimiz böyle bir gidişata zaten hazırdı ve yurttaşlarımızın sevdiği popüler sosyal ağın Rus muadilini yapma fırsatını kaçırmamaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

Apple Rusya’da Mir kartlarıyla ödeme sistemi ekledi

Benzer Haberler