Instagram, tam ekran dikey ana sayfa beslemelerini deniyor

8 Mayıs 2022 Pazar

Instagram, tam ekran dikey ana sayfa beslemelerini deniyor

Yeni bir Instagram özelliği, uygulamanın TikTok’a daha da çok benzemesini sağlayacak gibi görünüyor.

Instagram TikTok özelliğini kopyalıyor. Instagram uygulamasını açtıktan sonra, kullanıcılar “videoyu daha öne ve merkeze getir” anlamına gelen dikey içeriği görecek. Instagram’ın başı Adam Mosseri, Twitter’da yayınlanan bir videoda testi doğruladı ve bazı yayınlarda daha uzun fotoğrafların ve videoların görünmeye başlayacağını söyledi.

 

Instagram tarafından paylaşılan resimde ana sayfada tam ekran görüntüsünde, yorumlar, başlıklar, beğeniler ve diğer özelliklerin yazının altına değil de üstüne yerleştirilmiş olduğu görünüyor. Görüntüdeki ekranın üst kısmında Hikayeler çubuğunun olmadığı görülüyor. Meta sözcüsü Seine Kim, kullanıcılar kaydırmaya başladığında Hikayelerin ekranın üst kısmından erişilebilir olmaya devam edeceğini söylüyor.

 

Arama, Reels, alışveriş ve kullanıcının kendi profiline ekranın alt kısmından erişilebilecek. Bildirimler, mesajlar ve yeni gönderi özellikleri, hesaplar arasında geçiş yapma özelliğiyle birlikte en üstte yer alacak.

Instagram

Kim, resimlerin ve video gönderilerinin de tam ekran görüntüye dahil edileceğini söylüyor.

Instagram’ın sürükleyici videoya odaklanan yayınları test etme seçimi tam olarak bir sürpriz değil. Şirket, kullanıcıları yoğun bir şekilde kısa biçimli video içerikleri oluşturmaya zorladı ve ve en iyi Reels içerik oluşturuculara nakit bonuslar verdi. TikTok repostlarının paylaşımın engelleme girişimleri  ise sürüyor.

 

Nisan ayı sonlarında Mosseri, platformun yeniden yayınlanan içerik yerine “orijinal” içeriği ödüllendirmek için sıralama algoritmasını değiştireceğini söylemişti. Platform, orijinal içeriği rakiplerinden uzaklaştırmak için içerik oluşturucu araçlarına yatırım yapıyor: Instagram, Nisan ayı sonlarında Şablonları test etmeye başladı ve içerik oluşturucuların mevcut Reels biçimlerini kendi videolarında kullanmalarına izin verdi.

TikTok, reklam parasını paylaşmaya başlayacak!

Benzer Haberler