İngiltere’den New York’a uçacak yolculara ‘negatif’ test sonucu zorunluluğu

22 Aralık 2020 Salı

Vali Andrew Cuomo’nun talebi doğrultusunda İngiltere’den New York’a uçacak yolculara ‘negatif’ sonuçlu koronavirüs testi zorunluluğu getirildi.

New York Valisi Andrew Cuomo’un talebi üzerine Delta, British Airways ve Virgin Atlantic, eyalete seyahat edecek yolculara uçağa binmeden önce “negatif” koronavirüs test sonucu sunmalarını zorunlu kıldı.

Yeni karar doğrultusunda, New York John F. Kennedy Uluslararası Havalimanına uçacak yolcuların koronavirüs testlerinin negatif olması gerekecek. ABD yönetiminin de koronavirüsün daha hızlı yayılan türü tespit edilen İngiltere’den gelen yolculardan “negatif” test sonucu istemeyi düşündüğü bildirilmişti.

ABD basınına konuşan kaynaklar, Beyaz Saray Koronavirüs ile Mücadele Görev Gücünün, İngiltere’de ortaya çıkan türü nedeniyle alarma geçtiğini belirtmişti. Kaynaklar, ABD’nin, İngiltere’den seyahat eden kişilerden ülkeden ayrılmadan önce 72 saat içinde yapılmış ve sonucu “negatif” çıkmış, koronavirüs testi zorunluluğu getirebileceğini kaydetmişti.

İngiltere’de virüsün yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türünün ortaya çıkmasının ardından 40’tan fazla ülke bu ülkeyle seyahate yasak getirmişti.