İngiltere’deki sigara yasağı Türkiye’de uygulanacak sinyali

Yayın tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi 12:56 pm - Güncelleme: 10 Haziran 2024 Pazartesi 12:56 pm

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigaraya karşı yeni bir düzenlemenin sinyalini verdi. Erdoğan, İngiltere’de kısa süre önce yürürlüğe giren ve 2009’dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklayan kanun üzerinde çalışma yapılmasını istedi.

Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilen ve çeşitli ülkelerden gençlerin katıldığı programda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milyarlarca dolarlık hacmiyle sigara endüstrisinin çocuklarımız başta olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerini hedef aldığını görüyoruz.” dedi.

Erdoğan’ın topladığı sigara paketleri sergi oldu

İspanya’dan gelen Stella isimli öğrenci, ülkesinde tütün mamullerinin kullanımına ilişkin çıkarılan yasadan bahsetti. İspanya’da, tütün şirketlerinin sigara izmaritlerinin temizlenmesi için aktif sorumluluk almalarını zorunlu kılan çevre düzenlemeleri getirildiğini belirtti. Stella, “Bu düzenlemeler, izmaritlerin toplanmasını ve atık olarak uygun şekilde işlenebilecekleri tesislere taşınmasını da kapsıyor. Hepimiz için sürdürülebilirlik ve sorumluluğu teşvik eden bu tür girişimleri desteklemenin zamanı geldi” dedi.

Erdoğan, İspanyol gencin sözlerinin ardından, “Çok teşekkür ediyorum. İspanya’da Sayın (Başbakan Pedro) Sanchez’den de bu kanun metnini isteyeceğim.” ifadesini kullandı.

İNGİLİZ MODELİ ÜZERİNE ÇALIŞIN

Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye gelen 15 yaşındaki bir öğrenci de ülkesinde yakın zamanda yürürlüğe giren yasadan bahsetti. 2009 yılı ve sonrasında doğan kişilerin yasal olarak sigara veya elektronik sigaraya ulaşmasını yasaklayan bir yasa olduğunu belirten öğrenci, “Birleşik Krallık Avam Kamarası tarafından onaylandı. Bu, yasa dışı olacağı için tütün temelli hastalıkların büyük ölçüde azalacağı anlamına geliyor. Bu daha sağlıklı bir topluma yol açabilir ve fonların tütün temelli hastalıklar yerine diğer hastalıklara yönlendirilmesine yardımcı olabilir.” diye konuştu.

Tasarının kabul edilmesinin, pasif içicilik riskini ve tütün temelli kirliliği önemli ölçüde azaltacak olmasının önemine vurgu yapan öğrenci, “Ülkedeki insanların sağlığını iyileştirecek ve küresel olarak sigara tomurcuklarından kaynaklı kirliliği ve çöpü azaltacaktır.” dedi.

Erdoğan, gerekirse yasa ile ilgili Birleşik Krallık’la iletişim kurulabileceğini belirtti.

AKP İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut da yasanın buraya da adapte edilebileceğini belirterek, “2009 yılında doğan çocuklar, artık sigarayı alamayacak ya da herhangi bir tütün ürününü alamayacak. Çok güzel bir kanun, çocukları korumak adına. Biz bunu çalışalım inşallah.” diye konuştu.

Bunun üzerine Erdoğan, “Evet, çalışalım” dedi.

‘SİGARA FABRİKALARINI KAPATABİLİR MİYİZ?’ SORUNA OLUMLU YANIT

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda 9 yaşındaki Nilay Akman adlı ilkokul 3. sınıf öğrencisinin “Keşke dünyada hiç sigara olmasaydı. Sigara fabrikalarını kaldırabilir miyiz?” sözlerine “Olabilir” diyerek cevap verdi.

Kaynak: TELE1