İngiltere’de yapılan araştırma ortaya çıkardı! Gündüz uykusunda dikkat çeken bulgu

20 Haziran 2023 Salı

İngiltere’de bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, düzenli bir şekilde gündüz uykusuna dalmanın, yaşlanmayı 3 ila 6 yıl arasında geciktirdiğini ortaya çıkardı.

İngiltere’deki University College London’da gündüz uykusuyla ilgili yapılan bir araştırma çarpıcı bir sonucu ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, gündüzleri uyumak beyni fayda sağlıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Buna göre, gündüzleri uyuklayanların beyinleri 15 santimetreküp daha büyük kalıyor ve böylece yaşlanma süresi 3-6 yıl erteleniyor.

“GÜNDÜZ UYKUSU YARIM SAATİ GEÇMEMELİ”

Ancak bilim insanları uyku süresinin yarım saatten daha az tutulması gerektiğini aktardı.

“HEYECAN VERİCİ”

BBC’nin sağlık muhabiri James Gallagher’ın haberine göre, araştırmayı yöneten bilim insanlarından Dr. Victoria Garfield, sonuçları heyecan verici bulduklarını açıkladı.

İş hayatı çoğu kişi için böyle bir fırsatın yaratılmasına imkan vermese de gündüzleri uyumanın kilo vermek ya da spor yapmaktan çok daha kolay bir yöntem olabileceği belirtildi.

“KÖTÜ UYKU BEYİN HÜCRELERİNE ZARAR VERİYOR”

Bebekken beynin gelişimi için gündüz uyumak çok kritikken, yaş aldıkça bu uygulama terk ediliyor. Daha çok emeklilikte şekerlemeler geri geliyor. Beyin yaş aldıkça doğal olarak küçülüyor, ancak şekerlemenin Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçip geçmediğini bulmak için daha çok araştırma yapmak gerekiyor. Araştırmacılara göre kötü uyku zamanla beyne ve beyin hücrelerine zarar veriyor.

İngiliz Nöroloji Birliği ve Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Tara Spires-Jones, araştırma sonuçlarını ilginç bulduğunu söyleyerek, “Hafta sonları kısa şekerlemeleri seviyorum; bu araştırma kendimi tembel hissetmemem hatta beynimi koruduğumu düşünmem için beni teşvik edecek” dedi.