İngiltere’de penaltıları kaçıran oyunculara ırkçı saldırı

12 Temmuz 2021 Pazartesi

İngiltere’de penaltıları kaçıran oyunculara ırkçı saldırı

İngiltere’nin İtalya ile karşılaştığı Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2020) finalinde penaltıları kaçıran 3 siyahi oyuncuya internet üzerinden ırkçı saldırı yapıldı. İngiltere Futbol Federasyonu’ndan ‘kınama’ geldi.

İngiltere milli futbol takımının, finalde 3-2 kaybettiği maçta penaltıları kaçıran siyahi oyuncuları Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka, sosyal medya üzerinden ırkçı saldırılara hedef oldu. İngiltere Futbol Federasyonu, milli takımın siyahi oyuncularına yönelik internet üzerinden yürütülen ırkçı saldırıları kınadı.

Federasyondan yapılan açıklamada, “İngiltere Futbol Federasyonu, ayırımcılığın her türlüsünü en sert şekilde kınıyor ve bazı milli oyuncularımızı sosyal medya üzerinden hedef alan ırkçılık karşısında dehşete düşmüştür” denildi.

Milli takım oyuncularına yönelik ırkçı saldırılar için ‘iğrenç’ tanımlaması yapılan açıklamada, oyunculara verilen destek yinelendi ve bu saldırıların sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılması istendi. İngiltere milli futbol takımı da yayınladığı ayrı bir bildiride, söz konusu saldırıları kınadı ve “Bu yaz milli forma için elinden gelenin en iyisini veren futbolcularımıza yönelik ırkçı saldırılardan iğreniyoruz” denildi.

Bu arada İngiliz polisi, sosyal medyada ırkçı mesajları atanların soruşturulduğunu açıkladı. Londra Belediye Başkanı Sadık Han, ırkçı mesajları yayımlayanların sosyal medya hesaplarının kapatılmasını istedi.

 

Benzer Haberler