İngiltere’de günlük vaka sayısı ilk kez 60 bini geçti!

5 Ocak 2021 Salı

İngiltere’de günlük vaka sayısı ilk kez 60 bini geçti!

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan İngiltere’de günlük vaka sayısı ilk kez 60 bini geçerek 2 milyon 774 bin 479’a ulaştı.

Yeni tip koronavirüsün daha hızlı yayılan bir türünün tespit edildiği İngiltere’de koronavirüs vaka sayısındaki artışların önüne geçilemiyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı, ülkede son 24 saatte 60 bin 916 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Toplam vaka sayısının 2 milyon 774 bin 479’a yükseldiği İngiltere, dünya genelinde koronavirüsten en çok etkilenen 5. ülke oldu.

Son bir haftadaki vaka sayısı bir önceki haftaya oranla yüzde 119 artarken ülkede 3’üncü kez karantina uygulaması başlatıldı.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 830 kişi yükselerek 76 bin 305 olurken, can kayıplarında da bir önceki haftaya oranla yüzde 45,3 artış görüldü. Son 24 saatte 3 bin 75 kişi hastanede tedavi altına alınırken, son 7 günde bu sayı toplam 17 bin 175 oldu.

“VİRÜSÜN YAYILMASINI DURDURMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPMALIYIZ”

İngiltere Halk Sağlığı Tıp Direktörü Yvonne Doyle, yazılı açıklamasında, vakalardaki hızlı artışın son derece endişe verici olduğunu ve kış aylarına hastaneler üzerindeki baskıyı daha da arttırdığını belirterek, “Bu yüzden eğer yapabilirsek evde kalmalı, temasları azaltmalı ve bu virüsün yayılmasını durdurmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız” dedi.

Başbakan Boris Johnson, artan vakalar karşısında bugünden geçerli olmak üzere karantina ilan etmişti.

Evden çıkılmaması yönünde çağrı yapan Johnson, virüsün en çok etkilediği yaş grupları ve ciddi hastalığı bulunanlara şubat ortasına kadar aşı yapabilmeleri halinde karantinanın kaldırılacağını duyurmuştu.

Benzer Haberler