İngiltere Türkiye’nin elektrikli araç ekosistemine destek sunacak

11 Ocak 2022 Salı

Yapılan açıklamalara göre İngiltere Türkiye’nin elektrikli araç projelerine destek verecek. Bunun İklim Değişikliği Konferansı ile çok yakından bağlantısı var.

Özellikle son yıllarda iklim değişikliğinin giderek kendisini göstermesi nedeniyle İngiltere Türkiye’nin elektrikli araç projelerine destek sunacak. 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı bu konuda önemli bir referans oldu. 2040 yılına kadar sıfır emisyona indirgenmek istenen otomotiv sektörü desteklerden yararlanacak.

Düşük karbon projeleri finansman erişimine ilk etapta kavuşabilecek. İngiltere Ankara büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda Türkiye’den konu ile ilgili 31 başvuru gerçekleştiği ifade ediliyor. Bu projelerden birkaç tanesi yatırımcılardan gelecek finansmana erişim sağlayabilecek.

elektrikli araç

Küresel çapta önemli bir etkiye sahip olan İngiltere, elektrikli araçlara destek sunuyor. Ancak bu daha çok özel sektörün işi. Mesela Tesla tamamen devlet katkısından arındırılmış bir şekilde hizmet veriyor. Sadece elektrikli araç üretmeye odaklanan bu marka teknolojiyi zirvede kullanabiliyor.

 

Amazon kurucusu Jeff Bezos bile elektrikli araç sektörüne ciddi yatırımlar yapıyor. İngiltere ise önemli ölçüde yatırımlar yaparak daha yeşil bir çözüm sağlamak istiyor. Türkiye yeşil finans konferansı düzenlenecek ve bu alanda yatırımlar desteklenecek.

Huawei elektrikli otomobili teknolojide zirveyi yaşatacak: Akıllı saatle otomobil çalıştırma

İngiltere Türkiye’nin elektrikli otomobil konusunda ilerlemesini istiyor. Özellikle şehir içi ve şehirler arası istasyonlar sayesinde elektrikli araç kullanıcıları daha rahat bir kullanım sağlayacak. Ayrıca şehir ile daha uyumlu bir elektrikli otomobil ekosistemi oluşturulmak isteniyor.

Benzer Haberler