İngiltere İçişleri Bakanı Braverman ‘hatamı kabulleniyorum’ diyerek istifa etti

Yayın tarihi: 20 Ekim 2022 Perşembe 2:05 am - Güncelleme: 20 Ekim 2022 Perşembe 2:05 am

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, kişisel e-posta adresini kullanarak bir vekile resmi belge yolladığını açıklayarak istifa etti. Braverman, “Bir hata yaptım, sorumluluğu kabul ediyorum ve istifa ediyorum” dedi. 

İngiltere’de İçişleri Bakanı Suella Braverman, kişisel e-posta adresini kullanarak resmi bir belge göndermesinin ardından kuralları teknik olarak ihlal ettiği gerekçesiyle görevinden ayrıldığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın 43 gün önce atadığı İçişleri Bakanı olan Braverman görevini bıraktığını duyurdu.

Braverman, Twitter’dan paylaştığı istifa mektubunda, kişisel e-postasını kullanarak resmi bir belge gönderdiğini ve kuralları teknik olarak ihlal ettiği gerekçesiyle görevinden ayrıldığını açıkladı.

“GÖREVİ BIRAKMAM DOĞRU OLUR”

Braverman, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün erken saatlerde, politika katılımının bir parçası olarak ve göçle ilgili hükümetin politikasına destek toplamak amacıyla kişisel e-postamdan parlamentodaki güvenilir bir meslektaşıma resmi bir belge gönderdim. Bu teknik bir kural ihlali teşkil ediyor. Bildiğiniz gibi, belge yakında yayınlanacak göçle ilgili bir Bakanlar Kurulu yazısı taslağıydı. Büyük bir kısmıyla ilgili zaten milletvekillerine bilgi verilmişti. Yine de görevi bırakmam doğru olur.”

Hatasını fark eder etmez bunu hızla resmi kanallara bildirdiğini belirten Braverman, İçişleri Bakanı olarak konumu itibarıyla yapılacak en doğru şeyin istifa etmesi olduğunu kaydetti.

Suella Braverman, “Hata yapmamış gibi davranmak, yaptığımızı herkes göremiyormuş gibi devam etmek ve her şeyin sihirli şekilde düzeleceğini ummak ciddi bir siyaset değildir. Bir hata yaptım, sorumluluğu kabul ediyorum ve istifa ediyorum.” ifadesine yer verdi.

Mektubunda, ayrıca, Truss hükümetinin gidişatı hakkında endişeleri olduğunu vurgulayan Braverman, hükümetin seçmenlere vaatlerini yerine getirmediği değerlendirmesinde bulundu.

1834’TEN BU YANA EN KISA GÖREV YAPAN İÇİŞLERİ BAKANI OLDU

Braverman, 1834’te 30 gün sonra görevi bırakan 1. Wellington Dükü Arthur Wellesley’den sonra en kısa süre görevde kalan içişleri bakanı oldu. Braverman, 13 Şubat 2020’den, İçişleri Bakanı olarak atandığı 6 Eylül tarihine kadar İngiltere Başsavcısı olarak görev yapmıştı.

YENİ BAKAN BELLİ OLDU

Suella Braverman’ın yerine, Grant Shapps getirildi. Başbakanlık Konutu 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Shapps’in, yeni İngiltere İçişleri Bakanı olarak atandığı bildirildi. Grant Shapps, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmıştı.

Almanya’da gündem casusluk! Rusya bağlantısı nedeniyle görevinden alındı