İngiltere, Assange’ın ABD’ye iadesine karar verdi

20 Nisan 2022 Çarşamba

İngiltere, Assange’ın ABD’ye iadesine karar verdi

İngiltere mahkemesi, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdi.

İngiltere’de bir ceza mahkemesi, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdiğini açıkladı.

Başkent Londra’da bulunan Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nin iadeye hükmetmesiyle dosya, siyasi karar için İçişleri Bakanı Priti Patel’e gidecek. Patel’in de iadeye onay vermesi durumunda Assange’ın avukatlarının itiraz etmesi bekleniyor.

Duruşma devam ederken Assange destekçileri mahkeme önünde gösteri düzenledi. Burada bir konuşma yapan eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, mahkemeye Assange’ı serbest bırakması çağrısı yaptı.

Karar sonrası konuşan Wikileaks Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hrafnsson, hükmün ölüm cezasına eş olduğunu belirterek, “Şimdi Julian’ın hayatı Priti Patel ve Boris Johnson’ın (Başbakan) ellerinde. Doğru olanı yapmaları gerekiyor. Doğru şeyi yaptıklarından emin olmalısınız. Bir insanın hayatını kurtarma, bunu (iade) durdurma ve basın özgürlüğüne yapılan bu saldırıyı durdurma yetkileri var” dedi.

Edward Snowden: Julian Assange de ölümü tercih edebilir

‘BU SİYASİ BİR DAVA’

Assange’ın geçen ay evlendiği eşi Stella Moris ise, bugünkü kararın formalite de olsa kendisini rahatsız ettiğini belirterek, “İngiltere’nin Julian Assange’ı ABD’ye iade etme yükümlülüğü yok. Esasen uluslararası yükümlülükleri gereği bu iadeyi durdurması gerekiyor. Boris Johnson ve Priti Patel, Julian’ı onu öldürmeyi planlayan ülkeye iade etmeyin. Boris Johnson ve Priti Patel bunu (iade) her an durdurabilir. Bugün bile durdurabilirler” diye konuştu.

Johnson ve Patel’den “doğru olanı” yapmasını isteyen Moris, “Siyasi suçlar nedeniyle iadeleri yasaklayan ABD-İngiltere iade anlaşmasının dördüncü maddesini uygulayabilirler. Şu anda kendi anlaşmalarını ihlal ediyorlar. Bu siyasi bir dava. Sulh mahkemesinin kararıyla, doğrudan siyasi alana geçti” ifadesini kullandı.

Gizli bilgiler yayıldı, Dünya Bankası’nın karanlık yüzü ortaya çıktı

175 YILLA YARGILANABİLİR

Nisan 2019’dan bu yana İngiltere’de tutuklu bulunan Avustralya doğumlu Assange’ın ABD’ye iade edilmesi durumunda 175 yıl hapisle yargılanabileceği belirtiliyor. Özellikle Amerikan ordusunun Irak ve Afganistan’da “savaş suçu” olabilecek eylemlerine ilişkin binlerce gizli belge yayınlamakla suçlanan Assange’ı Washington casusluktan yargılamak istiyor. Assange destekçileri ise, davanın basın özgürlüğüne ciddi bir saldırı olduğunu belirtiyor.

ASSANGE’IN DAVA SÜRECİ

Assange’ın kurucusu olduğu WikiLeaks, 2010’da, aralarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı. Avustralya doğumlu 50 yaşındaki Assange’a, ABD ordusuna ait gizli belgeleri ve diplomatik yazışmaları ifşa ettiği ve bu şekilde bazı kişilerin hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle 18 ayrı suçlama yöneltiliyor.

Benzer Haberler