İngiliz basınında korkutan haber! Covid-19 benzeri bir salgın yakın

Yayın tarihi: 24 Mart 2024 Pazar 6:24 pm - Güncelleme: 24 Mart 2024 Pazar 6:24 pm

İngiliz Dr. Nathalie MacDermott basına verdiği röportajda Covid-19 benzeri bir yeni salgının yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

King’s College London’da bulaşıcı hastalıklar üzerine klinik öğretim görevlisi olan Dr. Nathalie MacDermott, Sky News’e verdiği röportajda, bir sonraki salgının yakın olabileceği konusunda açıklama yaptı.

“NORMALE DÖNEBİLECEĞİMİZE İNANMAK İSTİYORUZ”

MacDermott “Covid-19 karantinasının üzerinden dört yıl geçtiğine dikkat çeken Dr. MacDermott, “Covid-19’un insanlar için çok zor olduğunu biliyorum. Normale dönebileceğimize inanmak istiyoruz ve bunu tamamen anlıyorum.”

MacDermott sözlerine şöyle devam etti:

YENİ SALGIN KAPIDA

Fakat bir sonraki salgın kapıda – iki yıl da olabilir, 20 yıl da olabilir, daha uzun da olabilir – ama gardımızı düşürmeyi göze alamayız. Tetikte kalmalıyız, hazırlıklı olmalıyız ve yeniden fedakarlık yapmaya hazır olmalıyız.” dedi.

Dr. MacDermott ayrıca iklim krizinin bir sonraki salgının potansiyel nedeni olduğuna dikkat çekerek “Dünyada sıcaklıklar arttıkça İngiltere dahil birçok ülke tehlikeli sivrisineklerin yaşamasının mümkün olduğu bir bölge haline gelecek” dedi.

AVRUPA’DA ARTAN SALGINLAR

Akademisyen, Avrupa’da dang humması, chikungunya ve Kırım Kongo kanamalı ateşi (CCHF) vakalarının rapor edilmesiyle birlikte sivrisinek ve kene kaynaklı virüs miktarının son aylarda arttığına da değindi.

Amazon ve Afrika’nın bazı bölgelerinde görülen ormansızlaşmanın ardından hayvanların ve böceklerin, insanlara ve evlerine yaklaşması sorunun temeli olarak görülüyor.

Kaynak: Sözcü