İngiliz basını: Özgürlüğün sonu

24 Mart 2020 Salı

İngiliz basını: Özgürlüğün sonu

İngiltere’de koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan ‘kısmi sokağa çıkma yasağı’ kararı, İngiliz basınında “Özgürlüğün sonu” ve “Tecrit” manşetleriyle duyuruldu.

İngiltere’de koronavirüs tedbirleri kapsamında ‘kısmi sokağa çıkma yasağı’ kararı alındı. İngiliz basını ise kararı ‘Özgürlüğün sonu’ ve ‘Tecrit’ manşetleriyle duyurdu. Gazetelerde ayrıca sokağa çıkışa sınırlama getirilmesi ile marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılması yönündeki önlemler de yer aldı.

‘ÖZGÜRLÜĞÜN SONU’

The Daily Telegraph, “Özgürlüğün sonu” başlığı altında ev halkı hariç 2 kişiden fazla toplantıların yasaklandığı, aksi halde ceza kesileceği, elzem ürün satışı yapmayan işletmelerin kapatılacağı belirtildi. Haberde, bilim insanlarının salgının bu hızla devam etmesi halinde hastanelerin çökebileceği uyarısında bulunduğuna dikkati çekildi.

‘ACİL DURUM’

The Guardian gazetesi, “Başbakan: Evde kalın, bu ulusal bir acil durum” manşetini attı. Haberde, halka ne yapacağına ilişkin belirsiz mesajlar vermekle suçlanan Johnson’ın yeni önlemleri uygulamaya koyduğu kaydedildi. Başbakan’ın halka kısıtlamalar getirdiği, polise yeni yetkiler verdiği vurgulanan haberde, hükümetin politikasında değişiklik yaptığına da işaret edildi.

DAİLY MAİL: TECRİT

The Daily Mail’in “Tecrit” manşetiyle yer verdiği haberinde “günlük yaşam üzerinde şaşkınlık verici kısıtlamalara gidildiği” vurgulandı. Haberde, gerekli olmadıkça seyahat etmenin yasaklandığı, arkadaş ve akrabaların görülemeyeceği, spor için sadece bir kez dışarı çıkılabileceği, kurallara uymayanlara ceza verileceği ve önlemlerin 3 hafta süreceği ifade edildi.

‘EVDE KALMALISINIZ’

The Times gazetesi de, “Evde kalmalısınız” başlığıyla verdiği haberde, Johnson’ın ulusal acil durum ilan ettiği ve tecrit kararı aldığı belirtildi. Haberde, alınan yeni önlemler aktarıldı.

İNGİLTERE’DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 335’E YÜKSELDİ

İngiltere’de dün akşam alınan kararlar kapsamında, halkın evden çıkmasına sınırlama getirilirken, marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılmasına karar verilmişti. İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 54 artarak dün 335’e çıkmıştı.

Benzer Haberler