Muharrem İnce: Yılbaşına kadar partimizi kurmuş olacağız

4 Ağustos 2020 Salı

Muharrem İnce: Yılbaşına kadar partimizi kurmuş olacağız

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, CHP’nin eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin son yerel seçimlerdeki başarıyla ilgili, “Bu başarı adayların ve Kürtlerin başarısıdır” dediğini belirterek parti kuracağı yönündeki iddiaları doğruladı. Korkusuz yazarı Ahmet Takan ise İnce’nin DSP’nin başına geçeceğini duyurdu.

İşte Saygı Öztürk’ün bugünkü yazısı:

Muharrem İnce, 33 yaşında CHP il başkanı seçildi. 4 dönem milletvekilliği yaptı. Bu dönemde partisinin TBMM Grup Başkanvekilliğini de yürüttü. Cumhurbaşkanı adayı yapıldı. Ama, günün birinde Muharrem İnce’nin partisinden ayrılıp, ayrı bir parti kuracağına açıkçası CHP’liler hiç ihtimal vermedi, hala da vermiyor. Şu günlerde İnce’nin parti kuracağına ilişkin haberler yayımlanmasına rağmen, “Muharrem İnce, CHP’nin evladıdır. Partisinden ayrılmaz” diyenler de az değil.

İnce’nin parti kurma hazırlığı içinde olduğunu gazeteci ağabeyimiz Yalçın Bayer duyurmuştu. Muharrem İnce de bu konuda “Doğru” ya da “Yok öyle bir şey” demedi. Kuşkusuz, kendisini bu süreçte çok sayıda gazeteci aradı. Ama, o telefonu evde bırakıp bahçede oturuyor. Yani, çalan telefonlara bakmıyor. Ama, sürekli birlikte olduğu bazı isimler var. İşin garibi onlar da telefona cevap vermiyor, ya da cevap vermesi gerekenlere veriyor, aramaları gerekenleri arıyor.

“EVET, PARTİ KURACAĞIM”

İşte, Muharrem İnce’nin çok yakınında olan bir siyasetçiye güçlükle ulaştım. Kendisine net sorular sordum, o da, “İnanın sizin merak ettiklerinizi biz de merak ettik ve kendisine sorduk” dedi. İsminin açıklanmasını istemedi. İşte, İnce’nin yakınındaki o siyasetçinin soruları ve İnce’nin verdiği cevaplar:

– CHP’den ayrılacak mısınız?

Evet ayrılacağım.

– Parti kuracak mısınız?

Evet, yeni yüzlerle parti kuracağım.

YENİ ÇIKIŞ YOLU LAZIM

– Ne zamana kadar partiyi kurmayı planlıyorsunuz?

Yılbaşına kadar partimizi kurmuş olacağız.

– Niçin parti kurma ihtiyacı duydunuz?

Türkiye’nin gidişatından memnun değilim. Cumhuriyet’in kazanımlarını yok ediyorlar. İktidardan da, muhalefetten de memnun değilim. Türkiye’ye yeni bir çıkış yolu lazım. Birinci parti olma iddiasıyla yola çıkıyoruz. ‘Dostlarla, ittifaklarla’ değil, kendi partimizle birinci olmak, Türkiye’yi yönetmek istiyorum. Kılıçdaroğlu, ‘Dostlarla birlikte iktidara geleceğini’ söylüyor. Kendi partisindeki dostlarını unutmuş olan Kılıçlardoğlu mu dostlarıyla iktidar olacakmış? Uzak dostlarına bakacağına, partideki dostlarına el atmalı. Bu haliyle CHP umut olamıyor.

YEREL SEÇİMDE BAŞARI

– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerel seçimlerde önemli bir başarısı var. Bunu dikkate almıyor musunuz?

Son yerel seçimdeki başarı ne Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne de CHP’nin başarısıdır. Bu başarı adayların ve Kürtlerin başarısıdır. Kürtler bize bu seçimi hediye etti. Ama Kürtlere bir teşekkür bile edemediler.

– Nasıl bir kadroyla çıkacaksınız?

Siyasette yeni yüzlerle yola çıkacağız. Yepyeni, alanında uzman, daha önce siyaset yapmamış, memleket sevdalısı bir kadroyla yola çıkacağım.

TUVALETİN ÖNÜNE

– Kılıçdaroğlu’na niçin kırgınsınız?

Beni üzen bazı söylentilerin ve bazı uygulamaların kaynağının CHP Genel Merkezi olduğunu biliyorum. Son kurultayda CHP’nin Yalova delegelerinin yanına oturtuldum. Bunun için rahatsız değilim ama niçin belediye başkanları delegelerinin yanında oturtulmadı. Belediye başkanları da kendi illerinin delegesinin yanında değil, başka yerde oturtulmuş. Oysa, CHP geleneğinde belediye başkanları il delegelerinin olduğu yerde otururdu. Ahmet İsvan da, Murat Karayalçın da, Nurettin Sözen de öyle oturmuştu. Partimizin Cumhurbaşkanı adayıyım, beni tuvaletin önüne atmışlar. Yine sesimi çıkarmadım. Böyle bir şey olabilir mi? Buna rağmen Genel Başkan Kemal Kılıçdroğlu’na saygısızlık yapmadım ve konuşmasını da sonuna kadar dinledim. Genel başkan salondan çıkınca ben de çıktım.

– Kırgınlıklarınızda iftiralara uğramak mı etkili oldu?

Evet, hakkımdaki iftiraların ardı arkası kesilmiyor. Hakkımdaki dedikoduların kaynağı da genel merkez. Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı günün gecesi ‘Kaçırıldı’, ‘Sarhoştu’ aklınıza ne geliyorsa yaydılar. Hele birisi var ki onu Kemal Bey’le ben biliyorum. Ama o kişiyi milletvekili adayı göstermedi. Yani, beni sürekli olarak partimden soğuttular.

CHP’Yİ BÖLMEK DEĞİL

– Niçin ortaya çıkmıyorsunuz? Neyi bekliyorsunuz?

Türkiye’nin kuracağımız partiye ihtiyacı olduğunu görüyorum. Ortaya çıkmış değilim, herhangi bir gazeteciye açıklama yapmış değilim. Çünkü, şu aşamada sokağı takip edi
yorum, sosyal medyayı izliyorum. Korkunç bir ihtiyaç olduğunu ortaya çıkan görüşlerden de anlıyorum.

– Yeni bir parti kurmanız, CHP’ye zarar vermez mi?

CHP’yi bölmek, parçalamak parlamenter sistemde olur. 50 artı 1’de, bir bölen olmaz ki. Ne kadar çoklu yapı olursa, o kadar iyi olur ve seçime katılım da artar. Bölme, parçalanma söylemleri tam cahillerin işi. Ama parlamenter sistem olsa anlarım. İlla bölücü arıyorlarsa, birlikte hareket ettiğimiz için kapının önüne konulan milletvekillerimizi, olağanüstü kurultay için imza veren delegelerin yeniden seçilmemesini engelleyenler bölücüdür.

– Açıklamayı ne zaman yaparsınız?

Açıklamayı kadroyu kurduktan sonra yapacağım. Partimizde alanında uzman isimler bulunacak ve onların varlığı da herkesi heyecanlandıracak.

Muharrem İnce’nin CHP’den kopması durumunda, kuşkusuz onunla birlikte CHP’den kopacak olanlar da çıkacaktır. Partisini iktidara taşımak için büyük çaba gösteren, zaman zaman sert eleştirilerle karşılaşan Kılıçdaroğlu’nun, bir CHP’linin bile başka yere gitmesine izin vermeyecek açılımlarına da ihtiyaç var. Gün, CHP açısından ayrışma değil, birlik, dayanışmayla iktidar yoludur.

 

Yazıyı okumak için tıklayın.

 

DSP’NİN BAŞINA GEÇECEK İDDİASI

Korkusuz yazarı Ahmet Takan ise CHP’de sadece Muharretm incenin değil parti içerisinden önemli isimlerinde istifa edeceğini yazdı.

 

İşte Ahmet Takan’ın yazısının ilgili kısmı:

 

Kulislerde, İnce’nin yeni bir parti kurma ve seçime yetiştirip hazırlama işinin çok çetin olacağı düşüncesinden hareketle DSP’nin başına geçmesine daha çok ihtimal veriliyor.

Muharrem İnce, DSP’nin başına geçerse tutar mı?.. Kulislere yayılan iddialarını gerçekleştirebilir mi?..

Kahin değilim!.. Falcılık da işimiz değil. Siyasetin yakın gerçeklerine bakarak bir cevap vermeye çalışayım. Önce şu soruya cevap bulmak lazım; CHP en son yerel seçimlerde iktidarı devirecek koalisyon formülünü bulmuş iken seçmeni ve tabanı istikamet değiştirir mi?..

CHP seçmeni son yerel seçimlerde kurulan tüm tuzaklara rağmen istikamet değiştirmedi. Saray’ın açık desteği ile CHP’li Mustafa Sarıgül DSP’ye geçti, Şişli’den belediye başkanlığına adaylığını koydu. CHP’li Haydar Yılmaz da DSP’ye katıldı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu. Ne oldu?.. Her iki ismin de DSP’ye katılımları öncesinde anketlerde gözüken oy oranları kayda değerdi. “DSP Truva atı” algısı kaybettirdi!.. CHP seçmeni ustalıkla kurulan tezgahı ustaca bozmasını bildi.

Diğer bir soru.. Muharrem İnce, yeni bir parti kurar veya başka bir partinin başına geçerse Millet İttifakı nasıl etkilenir?..

Sadece tahmin yürüteceğim;

Bildiğimiz siyasi tavırları ve çizgisiyle, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in bu topa gireceğini sanmıyorum. Uzak durmayı tercih edecektir. Siyasette inkar edilemez bir gerçek vardır; günün sonunda siyasetin matematiği konuşur. Ankara ve İstanbul’da çok açık görüldüğü üzere, İYİ Parti’nin içinde olacağı veya olmayacağı denklemlerde neyin ne olabileceğini Meral Akşener çok iyi görüyor. Akşener’in gördüklerini de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu çok iyi görüyor!..

Millet İttifakı’nda İYİ Parti ve Meral Akşener’i en çok zora sokacak ve kopma noktasına getirecek şey, CHP kurultayından sonra tekrar çiğnenmeye başlayan “Kürt raporu” sakızıdır. Söz konusu rapor ile ilgili siyasi kulislere yayılan Norşinciler kokusu İYİ Parti’yi sürpriz bir noktaya getirebilir. Bilgiye dayalı değil izlenime dayanan bir tahminden de bahsedeyim. Günün birinde buram buram Norşinciler kokan CHP’den bir “Kürt raporu” çıkarsa ve de Meral Akşener “Artık biz yokuz” derse hiç şaşırmayın!.. Akşener, bugüne kadar HDP birlikteliği ve bölücülük temelli adı ne olursa olsun tüm raporlara tepkisini kamuoyu önünde açık seçik koydu. O yüzden de Akşener’i kimse günah keçisi ilan edemez. Peki böyle bir ihtimalde Akşener ne yapar?.. Yine sadece tahminim; çizgisini değiştirmeden İYİ Parti şemsiyesi altında Memleket İttifakı’nı olgunlaştırmaya bakar. O da olmazsa tek başına yoluna devam eder.

CHP’de kıpırdanmalar sadece Muharrem İnce cephesinde mi yaşanıyor?..

Yoo!..

Çok değil, kısa bir süre önce sağlam bir kaynaktan duyduğum kulis haberini aktarma zamanı geldi;

CHP’den çok iddialı bir isim DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ile görüşür. Görüşme de o isim Uysal’a CHP’den ayrılıp DP’nin başına geçmek istediğini söyler ve teklifini sunar. Uysal da kendisini nazik bir şekilde dinledikten sonra aynı nezaket çerçevesinde teklifi kesin bir dille reddeder. İsterse DP’ye katılabileceğini söyler. CHP’li isim de sade bir mebus olarak DP’ye katılmayacağını tek şartının genel başkanlık olduğunu yineler. Görüşme sona erer…

Anlaşılan o ki; sonbahar CHP için epey serin olacak.

Soru yine aynı!.. Ne olacak bu sosyal demokratların hali?..

 

Yazının tamamı için tıklayın.

 

“İDDİALAR DOĞRU”

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ise İnce’nin CHP’den ayrılıp yeni parti kuracağı iddialarını doğruladı. Yanardağ paylaştığı mesajda, “Muharrem İnce’nin kendi partisini kurmak için yola çıktığı bilgisi kesin. Kaynağım sağlam. Saygı Öztürk’ün yazdıkları tümüyle gerçektir. İnce’nin eleştirilerinde doğrular çok, ama gerçek şudur; Millet İttifakını bölemeyenler, CHP’yi bölmek için kollarını sıvadı” ifadelerine yer verdi.

 

DSÖ: Salgının çıkış noktası Vuhan olmayabilir

Zonguldak’ta Kurban Bayramı’nda vaka sayısı arttı

Benzer Haberler