İmamoğlu’nun avukatı HSK’ya başvuracak

12 Ocak 2023 Perşembe

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Taşkın Özer 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası aldığı davaya bakan ilk hakim olan Hüseyin Zengin’in Samsun’a atanması ve atama hakkındaki iddiaların araştırılması için yarın HSK’ya başvuracak.

Avukat Taşkın Özer, müvekkili İmamoğlu’nun 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyaset yasağı cezası aldığı davaya ilk olarak bakan hakim Hüseyin Zengin’in Samsun’a atanması ve bu atama ile ilgili olarak ortaya çıkan iddiaların araştırılması için yarın Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) başvuracaklarını duyurdu.

BARIŞ TERKOĞLU VE MURAT AĞIREL’İN İFADELERİNE BAŞVURULMASINI DA TALEP EDECEK

Avukat Taşkın Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Müvekkilimiz Ekrem bey hakkında İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir karar verildi. Bu dava, devam ederken Samsun’a atanan Hüseyin Zengin isimli bir hakim var. Biz de bu atamanın ‘doğal hakim ilkesi’ dediğimiz bir ilke vardır hukukta. Bunun ihlal edildiğine yönelik kaygılarımız vardı zaten yargılama süresince. Daha sonra kamuoyunda birtakım iddialar ortaya atıldı. Hakime şöyle denildi, böyle denildi gibi. Neticesinde bu iddiaları da işin içine katarak, bu iddialara ilişkin olarak HSK Başkanlığı’nın bir müfettiş görevlendirmesi, bu iddiaları araştırması, bu iddialara ilişkin bir inceleme ve soruşturma yapmasını talep edeceğiz. Aynı zamanda bu iddiaları ortaya atan iki gazeteci var, Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel, bunların da ifadelerine başvurulmasını talep eden bir dilekçeyle yarın HSK’ya başvuracağız.”

CHP İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için harekete geçti