İmamoğlu tartışmalara son noktayı koydu

8 Mart 2021 Pazartesi

İmamoğlu tartışmalara son noktayı koydu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İyi Partililer’in tepkisini çeken 8 Mart paylaşımıyla ilgili konuştu. İmamoğlu, “Tümüyle iyi duygular ile yazılmıştır. Kimse sağında, solunda, arkasında bir şey aramasın. İyi duygular kazanır, iyilik kazanır” dedi.

8 Mart mesajı tartışma yaratan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama geldi. Büyükçekmece’de Dünya Kadınlar Günü Hatıra Ormanı ağaç dikim töreninde konuşan İmamoğlu, konuya ilişkin, “Tümüyle iyi duygular ile yazılmıştır mesajımız. Sağında, solunda, arkasında kimse bir şey aramasın. İçi tamamen iyi duygularla doludur. İyi duygular kazanır, iyilik kazanır” ifadesini kullandı.

İmamoğlu şöyle devam etti: “Biz herkesi davet ettik, memleketin her şahsına 83 milyon insan olarak bakıyoruz. Bu memleketin bireyleri olarak bakıyoruz. Tümüyle iyi duygular ile yazılmıştır mesajımız. Sağında, solunda, arkasında kimse bir şey aramasın. İçi tamamen iyi duygularla doludur. İyi duygular kazanır, iyilik kazanır. Biz bu memleketteki bütün kötü duyguları def etmek istiyoruz. Bölüp parçalamayı, birbirlerini ayrıştırmayı hedef edinen hangi dil varsa bu topraklardan uzak olsun istiyoruz. Tümden bayrağımızın, milli birliğimizin var olması için tek bir vatandaşımızın bile dışında kalmayacağı bir süreç yaşamak istiyoruz. Bu memleket de öyle kuruldu. Hala da o inançla, dimdik ayakta. Allah’ın izniyle bu da olacak. İyilik kazanır, iyiler kazanır. Kimse iyilikten geri durmasın.”

“PERVİN BULDAN HOŞ GELMİŞ, SEFA GELMİŞ”

İmamoğlu, bir gazetecinin, “HDP Eş Genel Başkanı da burada, siyaseten bir ittifak olarak algılanabilir, böyle yorumlara neden olabilir mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Ne güzel, hoş gelmiş, sefa gelmiş. Hiç öyle bir şey yok. Biz İstanbul ittifakı dedik. Türkiye ittifakı, memleketin herkesin içinde olduğu bir ittifak. Şimdi ne yaptık, kendi adımıza ağacımızı diktik, emekçi kadınlarımız adına ağacımızı diktik. Şimdi diğer şahsiyetler kendi isimlerine ağaç dikiyorlar. Burada kıymetli Meral Akşener hanımefendi, ablamız için ağaç diktik. Ayırmıyoruz.

TIKLAYIN | Akşener: İmamoğlu’nun tweet’ini arkadaşlarımız beğenmedi, haklıdırlar

Şimdi de Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan için dikeceğiz. Bakın bu fikir, kadın fikri. Ben de bu fikir önünde saygıyla eğiliyorum. Onu yerine getiriyorum. Bunu anlayan anlar. Şimdi müsaade ederseniz eşim ile birlikte kol kola, Emine Erdoğan hanımefendinin ağacını dikmeye gidiyoruz.”

PERVİN BULDAN: ELEŞTİRİLER YERSİZ

Törene katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise eleştiriler ile ilgili olarak, şunları söyledi: “Eleştiri yapanlara en güzel cevabımız bugün tekrar bir araya gelmemiz oldu. Türkiye’nin bu tür manzaralara ihtiyacı var. Hele hele bu kadar kutuplaşmanın ve ayrımcılığın olduğu bir dönemde HDP’yi kriminalize etme çabalarının olduğu bir dönemde, Türkiye toplumunun bugün bu resmi görmesi gerektiğini düşünüyorum. Eleştiriler çok yersiz gerçekten, eleştiri yapanlara da bu manzarayı her zaman hatırlatacağız.”

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medya hesabından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın isimlerini etiketleyerek Kadınlar Günü’nü kutlamıştı.

Söz konusu paylaşıma İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu tepki gösterirken, Meral Akşener’den, “Sayın İmamoğlu bir mesaj attı, milletvekilimiz Ağıralioğlu da buna tepki gösteren bir tweet attı. İkisi de fikir hürriyetidir. Arkadaşlarımın çoğu da beğenmedi, haklıdırlar” açıklaması gelmişti.

TIKLAYIN | Pervin Buldan, İmamoğlu’nun daveti üzerine açılışa katıldı

 

 

Benzer Haberler