İmamoğlu’ndan Erdoğan’a yanıt: Tarım Bakanlığı tarafından hepsine çip takıldı

11 Mayıs 2021 Salı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘el bağlama’ soruşturmasına ilişkin, “Geçenlerde çağrı yaptım soruşturmayı buna değil, madem bu kadar soruyorsunuz atlar meselesini açın anlarım. Her makam soruşturulmalı” açıklamasında bulundu. İmamoğlu, kayıp atlarla ilgili Erdoğan’a verdiği yanıtta, “Atların takibi için Tarım Bakanlığı tarafından hepsine çip takıldı, çipleri biz takmadık. O çiplerin takibini de bakanlık yapıyor. Sayın Pakdemirli, çıkıp bir açıklama yapsanıza” çağrısında bulundu. İmamoğlu, soruşturma kapsamında HDP’li belediyelere ziyaretiyle ilgili de “Ben oraya kendi kimliğimle ve kişiliğimle gittim. Günün nabzına göre ben İmamoğlu’na nasıl vururum anlayışıyla yapılmış” dedi.

‘El bağlama’ soruşturması ilişkin konuşan İmamoğlu, ”Fatih Sultan Mehmet’in anma törenlerinde bir mevlüt okutuldu ve türbenin içinde dua ettik. O günün öncesinde protokolde bir gecikme yaşandı. Gecikme yaşanınca şimdi böyle sırtımızın dönük olduğu bölümde Fatih Sultan Mehmet’in türbesi var, karşısında da Gülbahar Hatun türbesi var ve onun yan tarafında da yakın zamanda Kadir Topbaş’ı defnettiğimiz mezarlık alanı var. Gayet insani bir tavırla ben, orada vakit geçirmek yerine içeri girip bi denetleyeyim istedim. Yani ellerim arkada yürümeye başladım. Hatta burdan devam etti içeriye. Orada çok değerli insanların mezarları var, dört beş tanesinde daha dua ettim. Yarım saat geçirdim orada. Dönüşte arkadaşlar da bunu çekmiş, bunu çekenler de bizim arkadaşlarımız. Bir ayıbı yok bunun. İnsani bir tavırdır. Ben esprili bir şekilde anlattım. Trabzon’da Karadeniz’de yamaçlarda yürürken insanların yürüyüş biçimidir bu. Eller arkaya atılır ki, aslında bir ağırlık dengesini kurma biçimidir. Siz eğer yokuştan çıkıyorsanız, hafif öne eğik yürürsünüz. Bu aslında o doğanın verdiği bir tavırdır. Bazen saygı için de böyle durulur. Bir insanın karşısında falan.. Şuradan böyle bir akıl çıkarmak, böyle bir yorum yapma becerisi göstermek tümden bir akıl tutulması. Gerçekten çok üzücü” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu’dan İmamoğlu açıklaması: Bana göre suç ama…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“HER MAKAM SORUŞTURULMALI”

İmamoğlu, Erdoğan’ın gençlerle online iftar programı sırasında sorduğu ‘kayıp atlar’la ilgili de, “Biz atları talip olan belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına valilik ve Tarım Bakanlığı ile birlikte verdik. Atların takibi için Tarım Bakanlığı tarafından hepsine çip takıldı, çipleri biz takmadık. O çiplerin takibini de bakanlık yapıyor. Cumhurbaşkanı çıkmış kayıp atları soruyor Tarım Bakanı açıklama yapmıyor. Tamam, teşekkür ederiz bakanlığa ve valiliğe işbirliği için. Ama Sayın Pakdemirli, çıkıp bir açıklama yapsanıza” dedi.

İmamoğlu, ”Ben şunu öyleyeyim ben soruşturulmak isterim. Geçenlerde çağrı yaptım soruşturmayı buna değil, madem bu kadar soruyorsunuz atlar meselesini açın anlarım. Soruşturun. Anlatırım kaybolmasının sebebini, buna açın. Her makam soruşturulmalı” diye ekledi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Ekrem İmamoğlu kararı

HDP’Lİ BELEDİYEYİ ZİYARET: BEN ORAYA KENDİ KİMLİĞİMLE KİŞİLĞİMLE GİTTİM

Soruşturma kapsamında HDP’li belediyelere ziyareti konuşulan İmamoğlu, ”Seçimden hemen sonra, yine seçimde bir kardeşimiz dedi ki ben 23 haziranda oy kullanmak için düğünümü erteledim benim nikahımı kıyar mısın. Ben de dedim ki, bu kardeşimizin nikahını kıyalım. Gittik Batman’da kıydık. Dönüşte de o dönemin seçilmiş, resmi bir belediye başkanının, bir belediye binasına gidip ziyarette bulundu. Çok şey konuşuldu, ben oraya kendi kimliğimle ve kişiliğimle gittim. Bir HDP’li olması başka bir partili olması benim için önemli değil. Nereye gitsem inanın hangi partili olursam olsun, arar ziyarette bulunurum. Her şehirde bunu yaptım. Burada da aynı şeyi yaptım. Kayyumla ilgili tavrım, kayyumu reddedişim o güne dair değil, defalarca. Bu ziyaretten, sulh çıkarmak, ya da suçlu oluşturmak… Günün nabzına göre ben İmamoğlu’na nasıl vururum anlayışıyla yapılmış” dedi.

Halk Ekmek büfesini yakan şüpheli tutuklandı

HALK EKMEK BÜFESİNİN YAKILMASI

Halk Ekmek meselesini anlatmadan önce yaratılan atmosferin geldiği noktayla ilgili bir örnek vermek isityorum. Bazen mevzulardan konuşurken, yazarken, çizerken dikkat etmek lazım. Halk Ekmek büfesini yakan kişi Bağcılar’dan taksiyle gelip yakıyor. Halk Ekmek üzerinden siyasi dilin bir sonucu bu. Ne söylendi de bu siyasi dil buna azmettirdi. Aralarında husumet var desek birbirlerini bile tanımıyorlar.

 

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Kanal İstanbul ihalesine girecek ülkeye mesafe koyacağız, paralarını ödemeyeceğiz, bizden bir banka kredi verirse günü geldiğinde o da görür” açıklamasına ilişkin olarak da konuşan İBB Başkanı, “Kanal İstanbul sürecine dahil olacak olan finans kuruluşu olabilir, yapımcı firma olabilir kazanacağı paraya bakmayız biz İstanbul’a ihanet eden bir projeyse bu ki biz bunu belgeleriyle açıklıyoruz, ihanet eden projeye destek olan hangi unsur varsa hukuki olarak bunun mücadelesini vereceğiz demiştik. Genel Başkanım daha da ileriye taşıdı meseleyi. Bence yüzde yüz doğru” sözlerini kaydetti.

“Geçen tartışma yaptılar, 7 tane köprü bu bizim çizimimiz değil. Bakanlığın kendi hazırladığı 7 noktadan köprü geçişi. Burada bir köprü yapımına başlanıyor geçen sene ihalesi yapıldı. Kablo destekli köprü profili. Aslında bir nevi asma köprü. Geçen gün ihalesi yapıldı. 8.3 milyar lira. neymiş körü ve çevre yolları. 8.3 milyar. Geçen sene şu anki döviz kuru ve döviz artışlarıyla değeri en az 11 milyar lira. İstanbul’un şu yoksulluğu yaşayan İstanbul’da kalkıp böyle bir çaba gösteriyorlar ki!

Şimdi siz bu ülkenin geleceğini ipotek altına alacaksınız Hazine’sini ipotek altına alacaksınız ondan sonra da vatandaş bunu cebinden ödeyecek bu riski gören Kılıçdaroğlu da bunu demeyecek! Tabii ki de diyecek. Bu süreci destekleyen hangi kurum varsa iki yıl sonra bu ülkede iktidar değişecek değişince de inanıyorum ki ittifak partimiz İyi Parti’nin de fikri aynı yöndedir, gerektiğinde hukuki mücadele verilecektir. “

Benzer Haberler