İmamoğlu’ndan Kurum’un gaflarına gönderme: Öğrenmeye niyetli değilse işi zor

Yayın tarihi: 3 Mart 2024 Pazar 2:48 pm - Güncelleme: 3 Mart 2024 Pazar 5:03 pm

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ordu Caddesi ve Yakın Çevresi Düzenleme Açılışı’nda Murat Kurum’un İstanbul ilçelerini karıştırması ve Ordu Caddesi gafına göndermede bulunarak ”Öğrenmeye niyetli değilse işi zor” dedi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve mevcut başkan Ekrem İmamoğlu günün ikinci konuşmasında Ordu Caddesi ve Yakın Çevresi Düzenleme Açılışı’nda açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu Ordu Caddesi’ndeki çalışmalarda bilgi verdi ve rakibi AKP adayı Murat Kurum’un Ordu Caddesi’nin isminin Ordu ilinden geldiğini söylemesine göndermede bulunarak, ”Vatan Caddesi, Millet Caddesi varı, o dönemde bir üçleme yapılmıştı, vatan, millet, ordu yani silahlı kuvvetlerimiz. Yani burası bir şehrin ya da yörenin adı değil. Öğrenmeye niyetli değilseniz birine sorup anlamaya çalışmıyorsanız vallahi işiniz zor” sözlerini kullandı.

İmamoğlu’nun açıklamasından satırbaşları şöyle:

”Bir adayları var, 2019’da Binali Bey belediyeciliği veya İstanbul’u bilen aday şeklinde tarif edilmişti. Şimdiki sayın aday aslında her konuda biraz dezavantajı var. Bazı konuları bilmiyor olabilirsiniz, acemi de olabilirsiniz. Öğrenmeye talipseniz sorun yok ama acemilik nasıl hiç bitmek biliyor musunuz? Öğrenmeye meyilli değilseniz, çalışmaya gönlünüz yoksa o zaman işiniz zor. Bir kısım çalışmaların sonuçlarında yapılan şehir planlamalarıyla iki tane cadde açılıyor. Vatan Caddesi, Millet Caddesi varı, o dönemde bir üçleme yapılmıştı, vatan, millet, ordu yani silahlı kuvvetlerimiz. Yani burası bir şehrin ya da yörenin adı değil. Öğrenmeye niyetli değilseniz birine sorup anlamaya çalışmıyorsanız vallahi işiniz zor.

KURUM’UN İLÇE GAFLARINA GÖNDERME

Acemi aday derken farklı bir kavram anlaşılıyor. Sadece acemi olduğunu söylüyorum. Çok acemilik yaşattı bize. İstanbul’la bir alakası var mı yok mu? İstanbul’la ilgili bilgisi var mı? İlçelerini biliyor mu? Büyükçekmece neresi Küçükçekmece neresi? Hangi ilçe hangi yakada bakmak lazım. Bilgisi gerekiyor. İstanbul dünyanın gözbebeği.

Sayın Topbaş’ı rahmetle andım. Sayın Erdoğan Topbaş’ı görevden aldı. Neden? Topbaş’ın bir iradesi vardı. İstanbullu olarak şehre bakıyordu. Erdoğan’ın her dediğine evet demiyordu. Beş tane imar dosyasına imza atmadı diye metal yorgun deyip görevden aldılar.

KURUM’A: İTHAL VE ATAMA ADAY

Sayın Cumhurbaşkanı buraya ithal, atama bir aday getiriyor. Tensipleriyle buraya geldi. Talimatlarıyla şunu yaptı. Onun affıyla da görevden giderler. Geçen gün bana İstanbul’u öznesi yapmıyor diyor. Kendisi bile bir özne değil. Atanmış bir aday ile İstanbul karşı karşıya. 16 milyon ne derse o olacak. Bu kadar basit. Bu iş ciddi bir meseledir. İstanbul’un iradesini istemiyor.  Her dediğini kabul edecek bir aday istiyor. Bu sadece bir belediye başkanı seçme seçimi değildir. Milletin iradesini koruma seçimidir.

”KANALIN İSMİNİ İLE ANAMIYORLAR”

İstanbul halkı o kadar güçlü ki. İstanbul halkı Kanal İstanbul’u istemiyor. Seslerini kestiniz onların. Kanalın ismini bile anamıyorlar. Yapacağız diyordu. Şimdi ”İstanbul’un gündeminde olmayan şey benim de gündemimde yoktur” diyor. Ama ne zamana kadar bilir musunuz? Biri ona talimat verene kadar. Ben evladıma bile bir şeyi dikte ettiremem. Bu ülkenin fikri hür vicdanı hür nesillere ihtiyacı var.

”BÖYLE KURAL ÇİĞNEMEYİ KENDİLERİNE MARİFET GÖRÜYORLAR”

İmamoğlu’nun konuşması sırasında AKP’nin bir aracının tramvay yolunda seçim şarkısını çalarak ilerlediği görüldü.

Araç, açılış alanının yakınından geçtiği sırada İmamoğlu projeyle ilgili konuşmasına ara verip şu ifadeleri kullandı:

“Aslında şu an buradan geçiyor ama ceza kesmek lazım ona. Burası yasak. İşte böyle kural çiğnemeyi kendilerine marifet görüyorlar. Demişlerdir ki ona ‘Sen burdan git çaktırmadan da müziği aç.’ Demek ki içindeki şoförün ar duygusu yüksek. Farkında mısınız? Sesi kapattı, dayanamadı. Benim insanım, güzel insan be. Talimatla kötülük yapmaz.”

İmamoğlu: Bu milletin uykularını kaçıran Kanal İstanbul meselesini zihninden söküp atacağız

Kaynak: TELE1