İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘ekonomi’ göndermesi: Esas sorumluluk alanına dönmesini öneriyorum

Yayın tarihi: 5 Mart 2024 Salı 4:15 pm - Güncelleme: 5 Mart 2024 Salı 4:15 pm

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Ülkenin ekonomisini yöneten hükümete, Sayın Cumhurbaşkanı’na, memleketin ekonomisini düzeltmesi adına hamleleri yapmayı, doğru tedbirler almayı, kendi esas sorumluluk alanına dönmesini öneriyorum, davet ediyorum” diyerek seslendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 4 çeşit yemeğin 40 TL’ye satıldığı İBB Kent Lokantalarının 11’incisini Sultangazi’de açtı. Lokanta önünden vatandaşlara seslenen İmamoğlu, her ilçeye Kent Lokantası açma hedeflerinin olduğunu açıkladı.

İmamoğlu şunları söyledi:

“Arkadaşlarım şimdi ona çalışıyorlar. İnşallah burada daha yüksek bir hizmet vereceğiz. Size sadece şu duamı söyleyeyim: Tabii ki ihtiyaç var. Çocuklarımızın, gençlerimizin… Bakın; sosyal yardım denen şey, vatandaşımızın hakkı olan şeydir. Biz, bir ihtiyacı kapatıyorsak, biz ihtiyacı gideriyorsak, bu bizim sorumluluğumuzdadır. ‘Sosyal destekler kesilecek’ dediler, 6 katına çıkarttık. Anne Kart’ı çıkarttık. 100 bin öğrenciye burs verdik. Anne Kart, 650 bin hanede var. Bunların hiçbirisi size lütuf değil. Bu, sizin hakkınız. Bizim harcadığımız şey, sizin paranız. Biz, milletin parasını millete dağıtıyoruz. Milletin vicdanını, milletin adaletini koruyoruz. Öğrencilerimizi koruyoruz. Gençlerimizi koruyoruz. Çocuklarımızı koruyoruz. Kreşler açıyoruz. Emeklilerimizi koruyoruz. Onun için biz diyoruz ki; sizin hak ettiğiniz yönetim biziz, biz. Biz sizin hak ettiğiniz yönetim olmaya devam edeceğiz. Milletimizin hakkını, milletimize hak yoluyla dağıtmaya da devam edeceğiz. Kent Lokantamız hayırlı olsun. İşleriniz bereketli olsun. Evleriniz bereketli olsun. Allah utandırmasın hepinizi. Her yerde ettiğim duayı, burada da ediyorum: Allah beni, sizin gibi güzel insanlara mahcup etmesin.”

ÖNLÜĞÜNÜ GİYİP ÖĞRENCİLERE SERVİS YAPTI

Konuşmasının ardından lokantaya giren İmamoğlu, İBB yurtlarında kalan bir grup öğrenci tarafından karşılandı. Önlüğünü giyip, eldivenini takan İmamoğlu, öğrencilere ilk servisi yapmadan, gazetecilerle de şu görüşlerini paylaştı:

“Bugün, 11’nci Kent Lokantamızı açıyoruz. Yakın zamanda Çatalca, Arnavutköy ve Tuzla Kent Lokantalarını da açacağız. Özellikle mekan seçimlerimizde okula, emeklilere, işçilere yakın olması, oradaki nüfusa, demografiye bakarak kurguluyoruz. İlk açıldığından beri 2 milyona yakın insan, buralarda yemek yediler ve yemeye devam ediyorlar. Bir kere çok sağlıklı, sıhhatli, 4 çeşit yemeği 40 liraya veriyoruz. Burada da İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu var hemen karşısında. Muhtemelen yakın civarda, diğer eğitim kuruluşları da vardır. Haseki Hastanesi burada. Bunun yanı sıra, en çok sevindiğim şey, her şubemizde kadın çalışanımız var. Kent Lokantası, vatandaşımızın bugün en yoğun ihtiyaç duyduğu beslenmeye, gıda desteğine bir nevi katkı sunuyor. Ama bir yanıyla da kadın istihdamına katkı sunuyor. Ben, her iki hanımefendi çalışanımızın yüzündeki mutluluğu görüyorum.”

“SAYIN CUMHURBAŞKANI’NI ESAS SORUMLULUK ALANINA DÖNMEYE DAVET EDİYORUM”

“Bu yerler, şu anda ihtiyaç. Daha fazla açacağız. Her ilçede, en az bir yer olacak. Belki daha fazlası ihtiyaç olacak. Ama benim duam ne biliyor musunuz? Benim duam, milletimizin yoksulluğunu konuştuğumuz, Kent Lokantalarını açtığımız değil, milletimizin zenginliğini konuştuğumuz ve bu tarz yerlerin çok olduğu değil de azaldığı bir Türkiye istiyorum. Onun için bence ülkenin ekonomisini yöneten hükümete, Sayın Cumhurbaşkanı’na, memleketin ekonomisini düzeltmesi adına hamleleri yapmayı, doğru tedbirler almayı, kendi esas sorumluluk alanına dönmesini öneriyorum, davet ediyorum. Ama biz yine de bu kötü koşullarda vatandaşımızın yanında olmaya, her konuda doğru fikirlerle, doğru hamlelerle insanlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Sultangazi’yi çok seviyorum. Sultangazi’de de başarılı bir yerel seçim süreci yürütüyoruz Ferhat Başkan’la. Umuyorum Sultangazi’de de sosyal demokrat, halkçı belediyeciliğin en güzel unsurlarını hayata geçireceğiz. Ve inanıyorum; İstanbul, geçtiğimiz 5 yıldan daha iyi bir 5 yılı, yine bizlerle, hak ettiği bir 5 yılı elde edecek. Hayırlı uğurlu olsun.”

Açıklamasının ardından öğrencilere ilk yemek servisini yapan İmamoğlu, öğle yemeğini de gençlerle birlikte, sohbet eşliğinde yedi.

İmamoğlu’ndan AKP’ye ‘Gazze’ tepkisi: Seçimleri beklemeyin, böyle bir haddiniz yok

Kaynak: TELE1