İmamoğlu’na benzetilen belediye başkanı, başbakan adayı oldu

16 Mayıs 2021 Pazar

İmamoğlu’na benzetilen belediye başkanı, başbakan adayı oldu

Macaristan’da sağcı Başbakan Viktor Orban’ın partisine karşı muhaliflerle birleşerek Budapeşte Belediye Başkanı olan Gergely Karacsony, gelecek yıl yapılacak seçimlerde Orban’ın karşısına aday çıkacağını açıkladı. Karacsony, İBB Başkanı İmamoğlu’na benzetiliyor.

Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony, dün yaptığı açıklamada Macaristan’da gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde başbakan adayı olarak sağcı lider Viktor Orban’ın karşısına çıkacağını duyurdu.

2019’da gerçekleşen seçimlerde aynı İstanbul belediye başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’nun muhalefetteki partilerin desteğini almasına benzer bir yol izleyen ve bu sebeple İmamoğlu’nu örnek aldığı yorumları yapılan Karacsony, yaklaşık 3 yıldır Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin belediye başkanlığı görevini üstleniyor.

2019’da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret eden Gergely Karacsony aday olduğu dönemde tebrik etmişti.  İmamoğlu Karacsony’e, “Dünyanın en güzel şehirlerinden birine yönetici olmak için adaysınız. Bu çok kutsal bir görev ve değerli. Siyasi yolunuzda başarılar diliyorum” demişti. O dönem Budapeşte Belediye Başkanı adayı olan Karacsony de, “Sizin belediye başkanlığını kazanmanız Macar halkında, Budapeşte’de büyük etki yarattı. İstanbul’daki değişim Budapeşte için de ümit kaynağı oldu” dedi.

2010 yılından beri, muhalefetin parçalanmış olmasını fırsat bilerek seçimleri kazanan ve ülkeyi yöneten Viktor Orban ve partisi Fidesz’in karşısına birleşmiş bir muhalefet ile gelmeyi planladıklarını söyleyen Karacsony kararını Facebook üzerinden paylaştığı bir videoda duyurdu. 45 yaşındaki siyasetçi, “Partilerin beni desteklemesini bütün inancımla ve umudumla kabul ediyorum… Genel seçimlerde başbakan adayı olarak yarışacağımı açıklayabilirim. Bu kararı ülkemizin büyük bir tehlikede olduğunu hissettiğim için alıyorum. Macaristan’ın bölündüğünü hissediyoruz ve amacımız ülkeyi birleştirmek” dedi.

Karacsony, 2019 yılında ufak yeşil liberal partiden aday gösterilmiş ve bütün muhalif partilerinin desteğini alarak Fidesz Partisi’nin adayını geride bırakmayı başarmıştı.

“İMAMOĞLU’NDAN ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER ALDIM”

Karacsony, seçim zaferinden sonra yaptığı açıklamada, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan “çok önemli tavsiyeler” aldığını söylemişti. Budapeşte belediye başkanı, İmamoğlu’nun kendisine halkı merkeze alan bir politika benimsemesini önerdiğini belirtmişti. Ekrem İmamoğlu ise, Macarsitan’daki seçimlerden sonra zaferini ilan eden Karacsony’yi Twitter üzerinden İngilizce paylaşımlarla tebrik etmişti.

 

Benzer Haberler