İmamoğlu: Yakında İstanbul’a 150 kreş hediye edeceğiz

Yayın tarihi: 6 Haziran 2022 Pazartesi 3:53 pm - Güncelleme: 6 Haziran 2022 Pazartesi 3:54 pm

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye olarak kentin 21 ilçesinde kurdukları 32 ‘Yuvamız İstanbul’ kreşinden mezun olan 742 öğrenciye mezuniyet belgelerini dağıttı. İmamoğlu, konuşmasında İstabul’a 150 yeni kreş hediye edileceğini duyurdu.

Yuvamız İstanbul mezuniyet törenine katılan İmamoğlu, ‘Çok yakında bu şehre 150 kreşi hediye edeceğiz. 150 kreş ne demek biliyor musunuz? İstanbul’un en büyük stadyumuna çocuklarımızın sığmaması demek. Düşünsenize; velileriyle, çocuklarıyla bir araya geldiğimizde bizi alacak stadyum yok İstanbul’da” dedi.

“ÇOK GÜÇLÜ BİR MANZARA”

742 mezun öğrencinin bulunduğu platformda konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Çok güzel ve çok güçlü bir manzara. Çocuklarımızın bu güzel görüntüsünü, bu neşeli, özgüven dolu, pırıl pırıl yüzlerini görmek ve onlara umutlu gözlerle bakan velileri görmek, beni dünyanın en mutlu insanı yaptı şu anda. Hepiniz hoş geldiniz. Çocuklar, sizi kutluyorum. Harikasınız. Halkımızın ne kadar ihtiyaç duyduğunu, hayata eşit koşullarda başlamak için hangi fırsatlara çocuklarımızın ihtiyacı olduğunu tespit etmiştik. Buna inanıyorduk ki eğer biz çocuklarımıza bu fırsat eşitliğini sağlarsak hayata, iş yaşamına dünyanın neresinde olursa olsun güçlü bir biçimde adım atacaklardı. Gerçekten her çocuğun beceri ve yaratıcılığını özgürce ortaya koyacağı ortamları, imkanları onlara sağlamak ve böylesi bir ortamda yetişmelerini İstanbul’da ortaya koymak, belki de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğe dair en büyük hizmeti olacaktı.”

“150 MAHALLEYE 150 KREŞ”

“150 mahalleye 150 kreş” hedefiyle yola çıktıklarını hatırlatan İmamoğlu, kendilerine bu yolda destek veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek sözlerin şöyle sürdürdü:

“Biz, ‘İstanbul’da 150 mahalleye 150 kreş’ diyerek aslında büyük bir dikkati çektik. Bugün 21 ilçede 32 yuvamız, İstanbul Çocuk Merkezi’nde 150 sınıf ve 2 bin 884 kontenjana sahip olduk. Çok hızlı hareket ediyoruz. Çok yakında bu şehre 150 kreşi hediye edeceğiz. 150 kreş ne demek biliyor musunuz? İstanbul’un en büyük stadyumuna çocuklarımızın sığmaması demek. Düşünsenize; velileriyle, çocuklarıyla bir araya geldiğimizde bizi alacak stadyum yok İstanbul’da. Dolayısıyla ben, bu mühim projemizin en güçlü bir şekilde hayata geçmesi adına, elimden geleni yapacağımı buradan bütün İstanbullu hemşerilerime taahhüt ediyorum.

“HATIRA ORMANI” MÜJDESİ

Etkinlikte, ‘Yuvamız İstanbul Hatıra Ormanı’nı hayata geçireceklerinin müjdesini de veren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Çocuklarımızın bu yetişmelerine dair bir fidan dikilecek o çocuklarımız adına. Hem çocuklarımız büyüyecek hem de orada fidanlarımız büyüyecek. Dolayısıyla çocuklarımızın yakın gelecekte İstanbul’da bir de ormanı olacak. Çocuklarımızın burada güzel bir eğitimle, çağdaş bir eğitimle, dünya insanı olma kavramıyla hareket ederek, aynı zamanda memleketini, şehrini, toplumumuzun değerlerini öğrenerek, tanıyarak hayata atılmalarını sağlamak bizler için şöyle bir ifadeye sahip oluyor: Aslında ülkemize nefes aldıracak, umutlandıracak, geleceği çok daha yukarıya, güçlü bir yere taşıyacak olan çocukların varlığıyla büyümeye devam ediyor olacak. Tüm velilerimize, paydaşlarımıza, bağışçılarımıza, eğitmen arkadaşlarımıza, tüm yönetici arkadaşlarımıza, bu yuvaların, kreşlerin yapımından eğitimine, bugün mezuniyetini sağlayan bütün çalışma arkadaşlarıma bu kutsal görevlerinden dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Nice başarılar diliyorum. İlkokula başlayacak olan öğrencilerimize de bir kez daha başarı dileklerini iletiyor, hepsini gözlerinden öpüyor, kocaman kucaklıyorum. Yolları açık olsun.”

İBB’de üst düzey ayrılık