İmamoğlu: Niyetler iyi değilse hükümet ve belediyenin aynı partiden olmasının hiçbir faydası yok

Yayın tarihi: 24 Mart 2024 Pazar 2:16 pm - Güncelleme: 24 Mart 2024 Pazar 7:02 pm

Haber: Özlem Aktürk

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Niyetler iyi değilse hükümet ve belediyenin aynı partiden olmasının hiçbir faydası yok. Sadece vatandaşın zararını büyütürler” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Kiptaş Kırlangıç Evler 1. Etap Anahtar Teslimi’ programına katıldı.

İmamoğlu, iktidarın ‘hükümet ile belediyelerin aynı partide olması gerektiğine ve hizmetlerin bu şekilde gelebileceğine’ yönelik sözlerine yanıt verdi. İmamoğlu, “Niyetler iyi değilse hükümet ile belediyelerin aynı partiden olmasının hiçbir faydası yok. Sadece vatandaşın zararını büyütürler” dedi.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Bu iş bizim hayati meselemiz. Sözde yapılan kentsel dönüşüm gerçekten riskli ve öncelikli alanlara değil, birileri için bol kazançlı alanlara odaklanan dönüşümdü. Ve İstanbul böyle bir süreçle neredeyse 20 yıl aldatıldı. Sözde kentsel dönüşümün ne olduğunu anlamak için İstanbul’un haritasına bakmak yeterli. İnanın incelik baktık ve bakanlık tarafından ilan edilen İstanbul’daki kentsel dönüşüm alanlar ile taşıdığı risk bakımından öncelikli alanları karşılaştırdık. Bakanlık diyor ki burası dönüşecek ama burası riskli alan değil. Yani rezerv alanı ilan edilen alan riskli değil. Maalesef kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 69 alandan sadece 2 tanesi gerçekten öncelikli risk taşıyan alan. Yani bakanlık Allah korusun bir depremde büyük hasar ve can kaybı yaşanabilecek alanları bıraktı daha az riskli ama daha çok rantlı alanları kentsel dönüşüme açtı. Bu zihniyet kentsel dönüşümü inanın yapamaz. onlar için kentsel dönüşüm sadece rant üretmekten ve bir avuç insan dağıtmaktan ibarettir nokta. Başka bir dertleri yok.

İSİM VERMEDEN MURAT KURUM’A GÖNDERME

Tek dertleri İstanbul’a ihanet olarak tarif edilen işlerin bir avuç insanı mutlu etmek zengin etmek. Kentsel dönüşüm adı altında da bu ihaneti bir kalıba sokmak. Bu ihanetin sorumlularından biri de ilgili bakanlıktır. İşte o dönemin bütününe hakim olan kişi de bugün İstanbul’a aday olarak gönderilmiştir. Aslında İstanbul’a dönük bundan sonraki süreçte atılmak istenen adımların gerçek niyetini açıkça ortaya koyuyor İstanbul’a o adayın gönderilmiş olması.

Bunlar ihanete doymamış haksız kazanca ranta doymamış ve aynı şeye devam etmek istiyorlar. Kentsel dönüşüm diye İstanbul’u lüks konutlarla dolduranlardan bakın Bakırköy, Ataköy, Zeytinburnu sahillerine bakın. Buraları kentsel dönüşüm vitrini diye İstanbul’a yutturdular.

Özgür Özel’den ‘Hamza Dağ’ çıkışı: Bu tehlikeye dikkat çekmek istiyorum…

İKTİDARIN HİZMET TEHDİDİNE YANIT

Bir örnek vereyim; Onların yönettiği Kiptaş 24 yılda kaç yapıya çözüm buldu biliyor musunuz? Yalnızca bin 632 yapı. Bizim yönettiğimiz Kiptaş ise onlar 25 yılda bunu yapabildiler biz ise 4.5 yılda iki bin 93 bağımsız birime çözüm ürettik. Yani biz onların 25 yılda yaptığından daha fazla işi bu 5 yılda yaptık. Üstelik onlar bu yönetimlerin diyorlardı ya hükümet de onlarındı büyükşehir belediyesi de onlarındı Kiptaş da onlarındı. Hükümet belediye iş birliği içinde çalıştılar. Biz ise bakın bu kadar iş yapıyoruz tek bir kamu bankasından bir kuruş bile destek görmeden bunu başarıyoruz. Allah’a şükür onlardan daha çok iş ürettik. Çünkü niyetler iyi değilse hükümet ve belediyenin aynı partiden olmasının hiçbir faydası yok. Sadece vatandaşın zararını büyütürler. İstanbul bu gerçeği yıllarca yaşadı.

‘SÖYLEDİKLERİM ÖLÇÜLÜP BİÇİLMİŞ GERÇEKÇİ VAATLERDİR’

Dar gelirli emeklilerimizin, inşaat maliyetinin yüzde 65’ini biz karşılayacağız. Riskli bina ilan edilen yapılara bakanlığın verdiği 5 bin 500 lira kira yardımı var. 5 bin 500 liraya kiralık oda bulamıyorsun İstanbul’da öyle değil mi? Ekonomiyi perişan ettiler. Biz bu eksikliği gördük. Bunun üzerine 7 bin lira ekstra kira desteği vereceğiz. Başka bir şey daha yapıyoruz. Hem ev sahiplerine hem de kiracılara destek vereceğiz. Önümüzdeki 5 yıl için, 22 bin konut biriminin yeri, projesi, her şeyi hazır.

Bütün bu söylediklerim ince ince hesaplanmış ölçülüp biçilmiş gerçekçi vaatlerdir. Bizim iş ahlakımızı ve sorumluluk duygumuzu en iyi benim Beylikdüzü’ndeki komşularım bilir. Söz verdik mi yaparız biz. Bunu 2014’ten yana bilirsiniz.

(Kiptaş videosu için) O videoda benim bir meclis konuşmam var kürsüde. Sesimi anlamıyorsunuz bile. Niye biliyor musunuz? Benim o 2017’de yaptığım konulmayı ben meclis tutanaklarından alamadım. Biz ise o meclisin yayınlanmadığı bir görüntü ve Ekrem İmamoğlu konuşmasını istiyor onu bile alamıyor bakın millete göstereceğiz. Biz ne yaptık? Göreve geldiğimizde televizyonlardan kaliteli dijital yayınlarla ne olup bittiğini bütün İstanbul’a gösteriyoruz. Bu bizim şeffaflığımız. Bir de şeffaflıktan söz ediyorlar.

İmamoğlu: İBB’ye yönelik 1019 soruşturma açıldı, hiçbirinden bir şey çıkmadı

Bu kardeşiniz ve ekibi beş yılda bugün yayınladım tabloyu bakın Twitter’da. Bin 17 kez soruşturulduk, müfettişler geldi, teftişler yapıldı bin 17 kez. Bizden önceki dönem beş yıl 146 defa yapılmış. Bunun da çoğu ne biliyor musunuz? Rutin denetimler teftiş soruşturma değil yani. Bu kardeşinizi beş yılda didik didik edeceksiniz bin 17 kez soruşturacaksınız müfettiş yollayacaksınız hiçbir şey bulamayacaksınız beş gün kala seçime altı gün kala kumpasla yalanla iftirayla bakanlın savcılığıyla yıkmaya çalışacaksınız. Hadi oradan işinize bakın.”

VATANDAŞTAN İMAMOĞLU’NA: SENİN İÇİN ADAKLAR ADADIM…

Program sonunda kürsüye çıkan emekli bir vatandaş İmamoğlu’na “Sen cumhurbaşkanı ol ben öleyim. Senin için adaklar adadım, oruçlar tuttum lokmalar tuttum” dedi. İmamoğlu ise “Ne mutlu bana. Ben niye bu kadar güçlüyüm? sayende. Senin duan olmasa ben nasıl güçlü olacağım” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ