İmamoğlu gençlerle iftar açtı: 30 yere başvurdum bir tek İBB burs verdi

4 Nisan 2022 Pazartesi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, iftarını Fatih’teki bir öğrenci evinde yaptı. İmamoğlu, “Umut aşılıyorsunuz bize” diyen gençlere, “Öyle ama tam tersi ben de buradan umut alıyorum” yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, orucunu Fatih Şehremini Mahallesi’ndeki üniversite öğrencilerinin kaldığı bir evde açtı. İmamoğlu, Çapa Tıp Fakültesi’nde eğitim gören Batuhan ve Turgay Özarslan kardeşlerin evine konuk oldu. Özarslan kardeşlere, arkadaşları Mehmet Emre Kahriman, Hasan Ürün, Yalçın Akbulut ve Ömer Faruk Oğuz da eşlik etti.

“İSTANBUL HİZMET İSTİYOR”

İmamoğlu gençlerin depremden mülteci sorununa, seçim sürecinden İstanbul’a hizmet gibi birçok soruyu yanıtladı. “İstanbul hizmet istiyor” diyen İBB Başkanı “Onu yapabilmek, yapmak herkese nasip değil. Bize kısmet oldu. Hakkını vermek için çaba gösteriyoruz. Yani şehrin ve ülkenin koşulları makul, akılcı değerlendirildiği takdirde, en azından şunu görüyorum ki; bulunduğu yerin misli misli fazlası bir yerde olacak bir kabiliyete sahip ülkedeyiz, şehirdeyiz. Bazen boşuna zaman kaybediyoruz. Boşuna didişmeler, boşuna münakaşalar vesaire. Ama aşılacak. Ben hep diyorum da birçoğu toplumsal olgunlaşma” ifadelerini kullandı.

“BEN DE BURADAN UMUT ALIYORUM”

İmamoğlu, “Valla umut aşılıyorsunuz bize” diyen gençlere “Öyle ama tam tersi ben de buradan umut alıyorum. Bu kadar kabiliyetli insanın olduğu yerde, biz bunu hak eder miyiz arkadaş? Olmaz yani. Hak etmiyoruz” yanıtını verdi. Başkan İmamoğlu, “Güzel günler olacak mı” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Olacak kesinlikle. Çok yakın. Çünkü siz varsınız. Bazen öyle şaşıyorum ki, bu çok büyük zenginlik. Bizim insanımız, gerçekten çok büyük zenginlik ve çok zeki bir nesil de var. Yolunuz açık olsun. En büyük güvence o. En büyük güvence insanımız. Yani öyle taşı toprağı altın; o işin hikaye kısmı. İnsanı altın, insanı çok değerli. Ama bazen yönetemiyoruz, beceremiyoruz, eksiklerimiz var. Aşacağız onları. Hep beraber aşacağız. Milyonlarca genci var bu ülkenin.”

“30 YERE BAŞVURDUM, BİR TEK İBB’DEN BURS ALDIM”

Ziyarette, İBB’nin üniversite öğrencilerine yaptığı öğrenim yardımı konusu da gündeme geldi. İmamoğlu, Turgay Özarslan’ın, “Ben, otuz yere başvurmuştum birinci sınıfta İstanbul’a geldiğimde. Hiçbir yerden bana burs çıkmadı. Genelde bu adam olayları falan oluyor. İlk defa İBB’den burs aldım. Yani o konuda bir duygulandım. Adaletli bir burs sistemi olduğunu orada gördüm” sözleri üzerine şunları söyledi: “Bak, üç senedir burs veriyoruz. Allah şahittir; Ekrem İmamoğlu olarak, bir kişiye ‘Ya şuna burs verin’ demedim, diyemem çünkü. Niye diyemem? Çünkü kural tanımladık. Dedim ki; ‘Arkadaşlar, öyle bir kural tarif edeceğiz ki, sistem buna karar verecek.’ Senin belgelerin, koşulların, başarın, becerin, neyse. Var mı bunun sistemi? Var. Bitti. Nokta. Gönülden ‘Evet, hak ettim ve aldım’ diyebilirsiniz.”

Dilek İmamoğlu’ndan Başak Demirtaş sözleri: Neresi yanlış?

Benzer Haberler