İmamoğlu FT’ye konuştu Erdoğan’a mesaj gönderdi

Yayın tarihi: 8 Nisan 2024 Pazartesi 10:13 am - Güncelleme: 8 Nisan 2024 Pazartesi 10:16 am

31 Mart seçimlerinde İBB Başkanlığı koltuğunu koruyan Ekrem İmamoğlu, İngiliz medyasına konuştu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mesaj verdi.

Uluslararası kamuoyu, 31 Mart seçimlerinin sonucunu tartışmaya devam ederken, yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Financial Times’a konuştu.

Gazetenin Türkiye muhabiriyle bir röportaj yapan İmamoğlu birçok konuda açıklamalarda bulundu. Gazete “Zafer kazanan İstanbul Belediye Başkanı, Erdoğan’a seçmenlerin ‘mesajına’ kulak vermesini söyledi” başlığını kullanırken İmamoğlu’nun yeniden seçilmesinin muhalefeti canlandırdığı hatırlatması da yapıldı.

İmamoğlu, Erdoğan’a da seslenerek, “Tek bir kişinin iradesinin devlete hakim olduğu politikaları terk etmezse siyasi geleceği için endişelenmeli. Erdoğan seçmenin mesajını almaması ve aynı şeyleri yapmaya devam etmesi halinde siyasi ömrünün kısaltacak. Her şey onun elinde” uyarısında bulundu.

Financial Times’tan Ekrem İmamoğlu analizi: Nutuk ve Kuran yan yana…

‘TIRNAK İÇİNDE OTORİTER REJİM…’

İmamoğlu “İstanbul’daki bir kurum müdürünün bile mevcut yetkisini siyasi bir talimat olmadan kullanamadığı bir rejime, bir sisteme dönüştü. Tek bir kişinin iradesini yansıtan bir devlet yapısını bize veriyor” ifadesini kullanırken “Buna tırnak içinde otoriter rejim diyebiliriz. Ama bence bu seçim sonuçta bütün bu yöntemi, bütün bu uygulamayı mahkûm etmiş ve reddetmiştir” yorumunu yaptı.

‘BU ASLA SADECE İSTANBUL SEÇİMİ DEĞİLDİ’

İmamoğlu, 31 Mart seçimleri ile ilgili olarak da, “Bu asla sadece İstanbul seçimi değildi. Cumhurbaşkanının [kendisini] muhatap ilan ettiği bir seçime dönüştü” dedi.

‘KORKACAK KİŞİ ERDOĞAN OLABİLİR’

Financial Times, İmamoğlu’na kendisine açılan davalarla ilgili endişeli olup olmadığına yönelik soruya ise “Korkacak kişi Erdoğan olabilir” yanıtını verdi.

Özgür Özel’den Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için ‘forvet’ benzetmeli cumhurbaşkanı adaylığı mesajı

Kaynak: Financial Times