‘İmamoğlu dosyası henüz kapanmadı’

14 Mayıs 2021 Cuma

‘İmamoğlu dosyası henüz kapanmadı’

Gazeteci Saygı Öztürk, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında başlatılan ön incelemeyi köşesine taşıdı. İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma açmama kararına değinen Öztürk, dosyanın henüz kapanmadığını yazdı.

Saygı Öztürk, Sözcü’deki ‘Ağar: Özür Dilerim’ başlıklı yazısının ‘İmamoğlu dosyası henüz kapanmadı’ bölümünde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında başlatılan ön incelemeyi ele aldı, dosyanın henüz kapanmadığına dikkat çekti.

Öztürk’ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında elini arkadan bağlaması ve Diyarbakır’da eski HDP’li iki belediye başkanıyla bir araya gelmesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İçişleri Bakanı, kanunda suç sayılmayan bu suçlamalar için soruşturma izni vermedi. Ama, dosya da henüz kapanmadı. Devlet Memurları ve Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanunun 9. Maddesi’ne göre, soruşturma izni verilmemesine ilişkin karara karşı Cumhuriyet Başsavcılığı veya şikayetçinin, kararın kendilerine tebliğinden itibaren 10 gün içinde Danıştay 1’inci Daire’ye itiraz hakları var.

İtiraz doğrudan Danıştay’a yapılabileceği gibi İçişleri Bakanlığı yolu ile de Danıştay’a yapılabilir. Şu aşamada Başsavcılık ve şikayet eden ile İçişleri Bakanlığı’ndan başka durumdan kimsenin bilgisi olamaz. Çünkü bakanın ne yapacağı belli olmaz.”

İçişleri Bakanlığı’ndan Ekrem İmamoğlu kararı

Benzer Haberler