İlyas Salman hakim karşısında! Halka hakaret etmedim

22 Mart 2022 Salı

Sosyal medyada yaptığı paylaşımdan dolayı hakkında ‘Türk milletini alenen aşağılama‘ iddiası ile dava açılan İlyas Salman hakim karşısına çıktı. Salman savunmasında “Kesinlikle halkla hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. ” ifadesinde bulundu.

Sanatçı İlyas Salman hakkında sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle ‘Türk milletini alenen aşağılama’ iddiasıyla 2021’de dava açıldı. Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan İlyas Salman üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek “Sanat hayatın kendisi olmasa da hayatın kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“HALKA UYARI MAHİYETİNDE SÖYLEDİM”

İlyas Salman savunmasına şu sözlerle devam etti: “Kesinlikle halkla hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insanlar vardır. Beni ceza vererek de el sallayarak de uğurlayabilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirmeye muhalif kişiliğime devam edeceğim. Çünkü güzelin de güzeli vardır.” Savunmaların ardından mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

“SANATÇI YAPISI GEREĞİ MUHALİFTİR”

Duruşma salonundan çıktıktan sonra konuşan Salman, “Ben muhalif bir sanatçı olarak görevimi yaptım. Ben görevimi yapmaktan dolayı mutluyum. Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Hangi düzen gelirse gelsin onun eleştirisini yapar, alkışına kulak asmaz. Çok fazla söyleyecek bir şeyim yok” sözlerini belirtti.

İlyas Salman 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor

Benzer Haberler