İlber Ortaylı’dan dikkat çeken ‘asgari ücret’ çıkışı

6 Nisan 2022 Çarşamba

İlber Ortaylı’dan dikkat çeken ‘asgari ücret’ çıkışı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, asgari ücrete dair dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ortaylı, kadına yönelik şiddet konusunda yaptığı konuşmada, erkeklerin eğitilmesi gerektiğini belirterek, asgari ücretin de bu kapsamda İstanbul’da yasaklanması gerektiğini söyledi.

Beykent Üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen söyleşinin konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Üniversitenin Ayazağa- Maslak Yerleşkesi’nde düzenlenen söyleşide üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Ortaylı, kadın cinayetlerinden, ekonomik eşitsizliğe kadar birçok konuda değerlendirmelerini gençlerle paylaştı.

Asgari ücrete zam gelecek mi? İşte AKP kulislerinde konuşulan seçenekler

“ERKEKLER, KADINLARIN DEĞİŞEN HAYATINA TAHAMMÜL EDEMİYOR”

İnsanların yaşadıkları köylerde kasabalarda yapamayacakları davranışları şehirlerde sergilediklerini belirten Ortaylı, “Erkekler, kadınların değişen hayatlarına tahammül edemiyor ve cinayetler edepsizce artıyor. Hatta öyle ki neredeyse öldürülen suçlu oluyor. Bu yaşananlar hızlı şehirleşmenin oluşturduğu bir durum” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRET İSTANBUL’DA YASAKLANMALI”

“Osmanlı’nın son dönemlerinde ve Cumhuriyet dönemi başında köylüleri eğitmeye hususi yöntemlerle başladık” diyen Ortaylı, “Bu nüfus nasıl işe yarar diye düşündük. Gelişmekte olan toplumlarda erkeklerin eğitilmesi gerektiği düşünülüyor. Erkek kendini geliştirmeli düşüncesiyle erkeğe önem veriliyor ama yüzde 65’i de asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücretin İstanbul’da yasak edilmesi lazım. Asgari ücret bu şehirde tatbik edilmemeli. Merdiven altı atölyelerin, uyduruk imalathanelerin, bodrum altı tekstilcilerin, garip kimyevi dericilerin bu şehirde yeri olmamalı” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler