İlber Ortaylı, Erdoğan’ın sözlerini yıllar önce “yalanlamış”

4 Haziran 2021 Cuma

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Zonguldak’ta Uzun Mehmet Cami’nin açılışında yaptığı  konuşmada, “Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan… Onun için buranın adını Uzum Mehmet koyduk” ifadelerini kullandı. Fakat İlber Ortaylı 2019’da yaptığı bir röportajda, “Zonguldak’ta kömürü ilk bulduğu söylenen Uzun Mehmet olayı gerçek değil. Kömürün hiç olmadığı yerde Uzun Mehmet bulmuş, yalan. Bunu kim uydurdu dedik. Bunu Halkevi başkanı Mithat bey uydurmuş” demişti.

Erdoğan bugün Zonguldak’ta Uzun Mehmet Cami’nin açılışını yaptı.

Odatv’nin haberine göre; Erdoğan burada yaptığı konuşmada Uzun Mehmet’i anlatırken, “Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan… Onun için buranın adını Uzum Mehmet koyduk. Milletimizin gönlündeki yerini almıştır. Bu vesileyle bir kez daha asırlardır vatanları için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Uzun Mehmet’le ilgili ifadelerinin ardından akıllara Tarihçi İlber Ortaylı’nın Uzun Mehmet ile ilgili kullandığı ifadeler geldi.

İLBER ORTAYLI: KÖMÜRÜ İLK BULDUĞU SÖYLENEN UZUN MEHMET OLAYI DOĞRU DEĞİL

İlber Ortaylı 2019 yılında Enerji Günlüğü’ne verdiği röportajda, “Zonguldak’ta kömürü ilk bulduğu söylenen Uzun Mehmet olayı gerçek değil. Kömürün hiç olmadığı yerde Uzun Mehmet bulmuş, yalan. Bunu kim uydurdu dedik. Bunu Halkevi başkanı Mithat bey uydurmuş. Halkevinin milli gururumuzu okşamak için kömürü halk çocuğuna buldurduğu bir hikaye bu. Kimse kömür kullanmıyor. O bölgede orman var, nüfus da düşük. Demiryolları döşemeye başladığımız zaman odunun olmadığı yerlerde kömür kullanımına başlıyoruz. Nerde bunlar? Ege’de var, Karadeniz’de Fransızların çıkardığı kalorisi düşük kömür var” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler