İlahiyatçı Kılıç: İslam’da ‘hilafet’ diye bir kurum yoktur

24 Mart 2021 Çarşamba

İlahiyatçı Cemil Kılıç, Zeynel Lüle’nin sunduğu programa konuk oldu. Kılıç, Ayasoyfa imamı Mehmet Boynukalın ve gerici Akit’in iki gündür ısrarla gündeme getirdiği hilafet sözlerine yanıt verdi. Kılıç, “İslam’da hilafet kurumu diye bir kurum yoktur. Hilafet siyasi bir müessesedir.” ifadelerini kullandı.

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç, son günlerde tartışılan hilafet tartışmalarına ilişkin görüşlerini paylaştı. Hilafet kurumunun Kerbela olayıyla sonuçlandığını ve hilafet davası gütmenin yanlış olduğunu vurgulayan Kılıç, “Din adına, İslam adına bir din adamları sınıfı, bir imamlar sınıfı, ulemalar sınıfı ihdas etmeye çalışmak son derece yanlış ve İslam’a aykırı. İslam’da hilafet kurumu diye bir kurum yoktur. Halife sözü dahi yoktur. Emevilerle birlikte halife kavramı yerleşti. Hilafet Gayrı İslami bir müessesedir.” diye konuştu.

“LAİKLİK, UYGULANAMAZ HALE GETİRİLDİ”

Laikliğin yozlaştırıldığını söyleyen Kılıç, şunları söyledi: “Laiklik kaldırılsın diyen bir devlet memurunun hala görevde bulunuyor olması aslında Laikliğin sadece Anayasa metninde yer aldığını ve neredeyse hiç uygulanmadığını söylemek gerekiyor. İktidar partisinin bazı mensupları mahcup da olsa bu durumdan şikayetçi olduklarını belirten açıklamalar yaptılar.”

“DEVLET BAŞKANINA İTAAT ALLAH’IN EMRİDİR, DEMEYE GETİRİYORLAR”

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile sık sık tartışmaya giren Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlara da dikkat çeken Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de din görevlisi sıfatını taşıyan Diyanet çalışanlarının önemli bir kısmı siyasi açıklamalar yapıyorlar. Hatta hutbelerde olmasa bile Cuma vaazlarında özellikle bütün camilede siyasi mesajlar veriliyor. Kimi müslümanlar bundan ötürü Cuma namazına gitmekten imtina ediyor. Boynukalın soyadlı hocanın, Ayasofya’nın Baş İmamı’nın, aslında biraz evvel bahsettiğim vaazları düşündüğümüzde yaptığı açıklamalar, yazdığı tweetler diğerlerine göre çok naif bence. Ulu’l-emre itaat kavramı vardır Kuran’da, bunu bugün biraz çarpıtarak devlet başkanlığına indirgiyorlar. Devlet başkanına itaat Allah’ın emridir, itiraz etmemek icap eder demeye getiriyorlar.”

Benzer Haberler