İlaç krizi derinleşiyor! İlaçlara erişimde şikayetler yüzde 113 arttı

Yayın tarihi: 11 Eylül 2023 Pazartesi 2:08 pm - Güncelleme: 11 Eylül 2023 Pazartesi 2:08 pm

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından halihazırda süren yükselişi daha da sürat kazanan ve art arda birçok kez rekor kıran döviz kurundaki artış, ilaç ithalatını da zora soktu. Birçok hasta ve hasta yakını, tedavide kritik öneme sahip ilaçların tedarik edilememesi sorununu, çözüm platformu ‘Şikayetvar’ üzerinden dile getirdi. İlaç üretici firmalara yönelik şikayetler, platformda geçen yıla oranla yüzde 113 arttı.

Kurdaki yükseliş nedeniyle ilaca ulaşımda sıkıntı yaşanıyor. Bazı ilaçların piyasada bulunurluğu güçleşiyor ve hastaların yaşadığı zorluklar artıyor. Hasta ve hasta yakınlarının eczanelerde ilaç bulamaması Şikayetvar verileri de yansıdı.

Şikayetvar’a konuyla ilgili yansıyan bazı şikayetlerse şöyle sıralandı:

“İLACIMIZIN OLMAMASI YAVAŞ YAVAŞ ÖLÜME TERK EDİLMEK DEMEK”

“21 yıldır ben ve iki kardeşim Wilson hastasıyız ve ilaçlar temin edilmemeye başlandı. Ben ve benim gibi bir sürü Wilson hastası zor durumdayız. İlacımızın olmaması yavaş yavaş ölüme terk edilmek demek. Tüm Wilson hastalarına sesleniyorum susmayın şikayette bulunun sesinizi duyurun.”

“BU İLAÇ BİRÇOK HASTAYI HAYATA BAĞLIYOR”

“Bipolar bozukluk için üretilen ilaç piyasada yok. Bu ilaç ağrı kesici değil. Bu ilaç birçok hastayı ve hasta yakınını hayata bağlıyor. Nasıl olur da muadili olmadan hastalardan bu ilacı kesersiniz? Bunca insan şimdi ne yapacak?”

“LÖSEMİ HASTASI ANNEMİN FAYDASINI GÖRDÜĞÜ İLACI BULAMIYORUZ”

“Annem lösemi hastası. 2 aydır kullandığı ve faydasını gördüğü ilacı bulamıyoruz. Birçok yere baktık. Lütfen yardımcı olun.”

“EURO KURU SORUNU YÜZÜNDEN BASİT İLAÇLAR BİLE BULUNAMIYOR”

“İlaç bulamıyoruz. Basit bir antibiyotiği bulabilmek için tam 8 tane eczane gezdim. 2 paket gerekliydi, 1 paket zor bulabildim. Kime sorsam ya ‘yok’ diyor ya da ‘en fazla 1 paket var’ diyor. Kalan 1 paketi de reçeteli olduğu için alamadım. Bu euro kuru sorunu yüzünden basit ilaçlar bile bulunamıyor. Tam bir rezalet.”

“BUNLAR İLAÇ, LÜKS TÜKETİM ÜRÜNLERİ DEĞİL”

“Dikkat eksikliği için kullanılan ilaçlar hiçbir eczanede bulunmuyor. Bunlar ilaç, lüks tüketim ürünleri değil. Hangi eczaneye sorsam çok normalmiş gibi, ‘yok, gelmiyor’ diyorlar. Bir de çok garip bir şey istemişim gibi garip bir tavır takınıyorlar. Bütün dünyada kullanılan bu ilaçlar neden bulunamıyor?”

“İLAÇ BULAMADIĞIM İÇİN TEDAVİM İPTAL OLDU”

“Tüp bebek tedavisi görüyorum ve ihtiyaç duyduğum iğneyi bulamıyorum. Doktorlar muadillerini denedi ve başarısız oldu. Ne kadar eczane aradıysam kimsenin elinde ilaç bulunmuyor. İlaç bulamadığım için tedavim iptal oldu. Kim bu işin muhatabı? İlaç neden yok?”

“EN TEMEL HAKKIMIZ OLAN İLACA ULAŞAMIYORUZ”

“Cilt hastalığı olan babamın 1 yıldır düzenli kullandığı ilaç, bir türlü tedarik edilemiyor. Önemli ilaçlar bunlar. Mutlaka elinizde fazla stok bulundurmanız gerekiyor. Tedarik edemiyoruz diye bir bahane kabul edilemez. En temel hakkımız olan ilaca ulaşamıyoruz şaka gibi.”

“HASTAMIZ VAR, İLACI BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ”

“Huntington hastalığında kullanılan ilacı bulamıyoruz. Lütfen bu soruna bir çare bulun. Hastamız var, ilacı bulmakta zorluk çekiyoruz. Raporlar düzenleyip gönderiyoruz, ama ret geliyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

“NEDEN ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR?”

“DEHB’li çocuklarımız için çok çok önemli olan ilaç uzun zamandır depolarda dahil hiçbir yerde yok. Muadil ilaç verildiği zaman çocuğun bütün düzeni bozuluyor. İzmir, Antalya, İstanbul… Hiçbir yerde bulamıyoruz. Doktorlarımız da biliyor ilacın zor bulunduğunu ama neden çözüm üretilmiyor.”

“DÜZENLİ KULLANILMASI GEREKEN BİR İLAÇ”

“Dikkat eksikliği için kullandığımız ilaca ulaşamıyoruz. ‘Üretim durduruldu’ diyen var ‘ülkede yok’ diyen var. Eczanelerde ve ilaç depolarında bulamıyoruz. İstanbul’daki eczanelere sordurdum. Haftalardır yok deniliyor. En son ilaç için 300 TL istendi. Düzenli kullanılması gereken bir ilaç. Neden piyasada yok? Ne zaman gelecek? Kısa sürede temin edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu duruma bir çare bulmasını istiyorum.”

“TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

“Uzun zamandır kullandığım ilacı bulamıyorum. Her üç ayda bir ilaç yazdırıyorum. Raporum olduğu halde gezdiğim tüm eczanelerde yok. İl dışındaki eczaneleri telefon ile arıyorum. Yok. Bir çözüm bulunsun. Tüp bebek tedavisi için çok önemli. Lütfen yardımcı olun.”

Kriz yokluğa döndü! Hastalar ilaçlarını paylaşıyor