İl ve ilçe seçim kurullarındaki hakim kurasına parti temsilcileri de katılabilecek

14 Nisan 2022 Perşembe

İl ve ilçe seçim kurullarındaki hakim kurasına parti temsilcileri de katılabilecek

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Seçim Kanunu değişikliğinin ardından  il seçim kurulu başkanı ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanını belirleyecek kurada siyasi parti temsilcilerinin yer almasını sağlayan karar aldı.

AKP ve MHP’nin, Seçim Kanunu’nda değişlik teklifi TBMM’de kabul edildikten sonra yasalaştı. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığı düzenlemenin en dikkat çeken maddelerinden biri de il ve ilçe seçim kurullarındaki hakimlerin kura ile belirlenmesinin önünün açılmasıydı.

Değişiklikten önce il seçim kurulu, il merkezinde görev yapan en kıdemli hâkimin başkanlığında ve merkez ilçe seçim kurulu başkanlarından sonra gelen en kıdemli iki asıl ve iki yedek hâkim üyeden oluşurken, yeni düzenlemeyle il ve ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri, birinci sınıfa ayrılmış hâkimler arasından kurayla belirlenecek.

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ YA DA ÜYESİ HAZIR BULUNABİLECEK

Duvarın’ın haberine göre; Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugün aldığı kararla, il seçim kurulu başkanı ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanını belirleyecek kura çekimlerinde siyasi parti temsilcisinin ya da üyesinin hazır bulunabileceğine karar verdi. YSK, kurulların en geç 6 Temmuz’a kadar belirlenmesine karar verdi.

Bu kararla birlikte siyasi parti temsilcileri il ya da ilçe seçim kurulunda görev alacak hakimlerin kura çekiminde yer alabilecek.

 

AYM CHP’nin Seçim Kanunu başvurusunu 21 Nisan’da inceleyecek

Benzer Haberler