İktidarın yeni muhbiri Durdu Özbolat’ın anatomisi

1 Eylül 2020 Salı

İktidarın yeni muhbiri Durdu Özbolat’ın anatomisi

Yurt gazetesini batıran, çalışanlarının paralarını gasp eden Durdu Özbolat, şimdi de iktidarın muhbirliğine soyundu. Medya soytarısı Cüneyt Özdemir, iktidara yanaşmak için, tamamiyle halkın desteğiyle ayakta duran TELE1’e saldırdı. Önce satılık kalem yandaş Hadi Özışık’a, ardından da medya dolandırıcısı Durdu Özbolat’a sarıldı. Peki, sahibi olduğu Dipnot sitesini cemaatcilerin kurduğu, FETÖ ile sıcak ilişkileri nedeniyle 15 Temmuz’dan sonra yurt dışına kaçan, kolunda FETÖ’nün hediye ettiği saatle dolaşan Cüneyt Özdemir’in sarıldığı Durdu Özbolat kim? İşte cevabı…

Yurt Gazetesi’nde çalışanlarının emeklerini gaspeden, alın terine saygı duymayan Özbolat’ın ’emek sömürüsü’ sicili bir hayli kabarık. Yurt gazetesinin sahibiyken kızına Dubai’de kına gecesi yaparken çalışanlarına beş kuruş para vermek aklına gelmeyen Durdu Özbolat, medya dolandırıcılığıyla ön plana çıktı.

Gazeteyi çıkaran Ajans Başkent Organizasyon Gazetecilik Reklamcılık Matbaacılık AŞ adlı Durdu Özbolat’ın patronajındaki şirket, çalışanlarına karşı yasaların öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmedi, basın emekçilerini her zaman mağdur etti.

Yurt gazetsi muhabir, editör ve idari yönetimden çalışanların imzalarının olduğu açıklamada, “YURT’u kişisel siyasi ve ticari silahı gibi kullanmak isteyen Durdu Özbolat, her zaman gazetecilerin ayağına pranga oldu. Sadece yayın yönetmenine diş geçiremediği için, içeride maaşları verdirtmediği dönemler oldu. Bireysel çabalarla gazetecilerin yarattığı kaynaklar Özbolat’ın şahsi menfaatleri için kullanıldı” gibi ifadelerin de kullanılması dikkat çekti.

KİRLİ SİCİL

Çankaya Belediye Başkanlığı adaylığını açıkladığı dönemde Yurt Gazetesi gelirleriyle kampanya yürüttü. Yurt Gazetesi’ni büyüten, güçlendiren çalışanlarının maaşlarını ‘bireysel harcamalarına’ kullandı.

Özbolat, şirketin resmi hesabı olan ‘Ajans Başkent’ yerine gelirleri diğer şirketi Ajans Panora’ya aktardığı için yöneticilerin maaşları ödemesini engelledi.

‘Ajans Panora’ üzerinden kendi belediye başkan adaylığı dönemindeki tüm harcamaları, kızının kişisel harcamalarını (elektrik paraları dahil) ödemiştir. Bu nedenle bahse konu olan tüm harcamalar kendi ‘insiyatifiyle’ yapıldı.

TELE 1’in kaynağını soran Emek hırsızı Durdu Özpolat’a, Yanardağ,  üç madde ile cevap verdi.
1- Akın İpek benim düşmanım bir FETÖ’cü.
2- Barış TV satılmadı kapatıldı.
3- Özbolat şarlatanı bize borçlu, çalışanlarının parasının üzerine yatmaya kalkıyor.

YANDAŞLARA SERVİS

Yurt gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yapan gazeteci Çağlar Tekin de sosyal medya hesabından tartışmaya katıldı. Tekin, “Durdu Özbolat’ın kim olduğunu biliriz. Yurt’ta yazı işleri müdürlüğü de, muhabirlik de yaptım. Ayrılırken alacaklarımın 3’te 2’sinden vazgeçtim, kalan 10 bin dolardı, 12 maaş yani, sözleşme yaptı, 1TL’sini ödemedi. Yandaşlara gerçek dışı neler servis etti onları da bilirim…

İşçi alacakları ödensin diye yaptığımız reklam anlaşmasının parasıyla kızına İtalya’da düğün yapmak gibi hovardalikları var misal. Bir belediye işçisinin (hani harcamadı da) 25 milyon dolari nasıl kazandığı da bilinir. Bu cümleleri kuran ahlakla o para nasıl kazanılır tahmin sizin” diye yazdı.

Yanardağ, Çağlar Tekin’in Tweet’inin anlamını şöyle açıkladı: Durdu Özbolat sadece dolandırıcı değil, bir şantajcı ve bir muhbir. Sadece çalışanlarının emeğini çalmadı, geçen dönem kendi partisinin Ataşehir ve Bakırköy belediyelerine de önce şantaj yaptığı, sonra ihbar ettiği belirtiliyor.

AVUKATLARI DAVADAN ÇEKTİ YAZARI HAPSE GİRDİ

Gazeteye açılmış davalara bakan avukatları davalardan çektirerek yazarların ceza almasına yol açtı. Durdu Özbolat, Yurt gazetesindeki yazısı hakkında açılan davadan avukatları çektiği için Hakan Gülseven hapse girdi. Cezaları ödemediği için sorumlu müdürünün evine haciz geldi.

Hapse girmek zorunda kalan Gazeteci Hakan Gülseven, Durdu Özbolat için CHP’ye çağrı yaptı, şunları söyledi:

“Durdu Özbolat’la ilgili sorun sadece şahsımla sınırlı değildir. Yurt Gazetesi’nde çalışan –aralarında benim de bulunduğum- pek çok gazetecinin emeği gasp edilmiş, maaşları ve yasal hakları ödenmemiştir. Dahası, gazete hakkında açılan davaları takip eden avukatlara Durdu Özbolat tarafından davalardan el çektirilmiş, davalar takip edilmemiş, mahkeme harçları bile benim ve diğer davalı çalışanların üzerine bırakılmıştır.

CHP BU UTANCA ORTAK OLMASIN

Hal böyleyken, yine Yurt Gazetesi’nde, yazdığım bir köşe yazısı dolayısıyla açılan bir dava, takip edilmediği için cezayla sonuçlandı. Gazete patronu para cezasını -alacaklarıma mahsuben bile- ödemediği için geçen ay hapse atıldım. Öğrencilik yıllarımda ODTÜ’de birlikte mücadele yürüttüğüm arkadaşlarım dayanışma göstererek 7 bin liralık bu cezayı aralarında toplayıp yatırdıkları için serbest bırakıldım.

Şimdi yüz yüze olduğum ve sadece gazetenin sorumlu yazıişleri müdürü olduğum için üzerime yüklenen yaklaşık 90 bin liralık ceza ise eş-dost tarafından ödenemeyecek kadar fazladır. Hapse girmem gerekecek. Zor günler gördük, bu zorluğu da aşarız. Lakin vurgulamak isterim ki, bunun utancı, mevcut ceberut düzenin olduğu kadar, düzenle işbirliği halinde hapse girmeme yol açan CHP’li sermayedar Durdu Özbolat’ın üzerindedir. CHP aynı utanca ortak olmak istemiyorsa, bu şahısla olan ilişkisini değerlendirmelidir.”

ÇALIŞANLARDAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA: ALINTERİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI

CHP eski Milletvekili Durdu Özbolat’ın sahibi olduğu Yurt gazetesi ile Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ arasındaki icra takibi üzerine başlayan kavga Yurt gazetesi eski çalışanları da bir açıklama yayınlamıştı.

Çalışanlarını dolandıran Durdu Özbolat, yalanlarına ısrarla devam ediyor!

Muhabir, editör ve idari yönetimden çalışanların imzalarının olduğu o açıklamada, “YURT’u kişisel siyasi ve ticari silahı gibi kullanmak isteyen Durdu Özbolat, her zaman gazetecilerin ayağına pranga oldu. Sadece yayın yönetmenine diş geçiremediği için, içeride maaşları verdirtmediği dönemler oldu. Bireysel çabalarla gazetecilerin yarattığı kaynaklar Özbolat’ın şahsi menfaatleri için kullanıldı” gibi sözlerin kullanılması dikkat çekti.

“Emeğimizin, alın terimizin, ortaya koyduğumuz özverinin en büyük düşmanı, gazetenin patronu Durdu Özbolat oldu” denilen açıklamanın devamında Durdu Özbolat’a karşı şu ifadeler kullanıldı:

“Bizler geçmiş dönemde çeşitli sürelerde YURT gazetesinde çalışmış basın emekçileriyiz.

Kamuoyunun değişik vesilelerle az ya da çok bildiği üzere, çalıştığımız süre içinde pek çok sıkıntı yaşamış, özlük haklarımızla ilgili haksızlıklara uğramış gazetecileriz.

Şu su götürmez bir gerçektir ve hiç kimse inkâr edemez: YURT gazetesinde hiçbir emekçi, maaşını zamanında ve tam olarak alamadı. Kimimiz aylarca sigortasız çalıştırıldı. Her zaman mağdur edildik, her zaman sıkıntıya düşürüldük.

Gazeteyi çıkaran Ajans Başkent Organizasyon Gazetecilik Reklamcılık Matbaacılık AŞ adlı Durdu Özbolat’ın patronajındaki şirket, çalışanlarına karşı yasaların öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmedi, basın emekçilerini her zaman mağdur etti. Bizler, haberciliğin adeta suç haline getirildiği bu karanlık döneme ışık tutabilmek adına büyük çabalar sarf ederken; emeğimizin, alın terimizin, ortaya koyduğumuz özverinin en büyük düşmanı, gazetenin patronu Durdu Özbolat oldu.

YURT’u kişisel siyasi ve ticari silahı gibi kullanmak isteyen Durdu Özbolat, her zaman gazetecilerin ayağına pranga oldu. Sadece yayın yönetmenine diş geçiremediği için, içeride maaşları verdirtmediği dönemler oldu. Bireysel çabalarla gazetecilerin yarattığı kaynaklar Özbolat’ın şahsi menfaatleri için kullanıldı.

“DURDU ÖZBOLAT BORÇLUDUR”

Biz YURT emekçileri gazeteciler ve diğer çalışanlar bazen 9 aya ulaşan sürelerde maaş almadan çalıştık. Hakkımızı aradığımızda, emek verdiğimiz kurumun patronundan ve yöneticilerinden hayal edemeyeceğiniz hakaretlere uğradık. YURT yönetimi çalışanlarına hem maaş vermedi, hem de patronun ağzından hakaret etti.

YURT gazetesi, gazetecilik mesleğinin paçavraya dönüştürüldüğü bir dönemde bu duruma itiraz olarak doğmuş, can çekişen gazetecilik mesleğine suni teneffüs vermek isteyen gazeteciler tarafından emek emek örülmüş ve iktidarın karşısında dik duran muhalif, bağımsız, halkçı bir yayın organı haline bizler tarafından getirilmiştir. Ancak bugün hâlâ hak edilmiş alacaklarımızı tahsil edememiş, hayatımızı sürdürebilmek için farklı mecralarda mesleklerini icra etmeye çalışan gazetecileriz.

Bugün hiçbirimiz YURT gazetesinde çalış(a)mıyoruz. Kimimiz çıkarıldık, kimimiz “maaşların ödenmemesi” haline dayanamayıp şirkete ihtar çekerek ayrılmak zorunda kaldık. Kimimiz ise YURT’tan ayrılmasına rağmen hâlâ görev aldığı dönemde açılan davalarda yargılanıyor. Üstelik YURT yönetimi, yayın faaliyetinden ötürü açılan davalarda çalışanlarını yalnız bırakıyor, hukuki destek bile vermiyor.

Aşağıda imzası bulunan her birimizin farklı oranlarda ve ölçülerde YURT gazetesinden ve patron Durdu Özbolat’tan alacağı vardır. Kimimiz icra takibi başlattı, kimimiz dava açtı, bazılarımız mahkeme masraflarını karşılayamayacağı için beklemede kalmayı tercih etti. Ancak değişmeyen gerçek, her birimizin “emek hırsızlığı” sonucu mağdur olduğu gerçeğidir.

Bizler alacaklıyız, Durdu Özbolat borçludur;

Bu o kadar öyledir ki, her birimiz tahsil edemediği maaş alacaklarını belgelerle, dekontlarla mahkeme önünde kanıtlamaya hazırız.

Alın terimiz ve emeğimizle kazandığımız haklarımızı istiyoruz. Alacağız!”

İmzacılar: Nahit Duru, Tayfun Taliboğlu, Tekin Cebeci, Çağlar Tekin, Can Doker, Ahmet Çınar, Göksel Bozkurt, Arif Gündoğdu, Başak Günsever, Nazan Özcan, Ersoy Diyar, Serdar Sağlam, Hüseyin Şimşek, Burak Kılavuzoğlu, Arzu İzci, Alev Doğan, Orhan Şahin, Ali Abbas Akkaya, Taylan Kesanbilici, Nazmiye Köseer, Beril Kaleli, Ozan Işık, Selin Arutan, Perihan Bakır, Yaşar Uzunlar, Adem Sarıkaya, Onurcan Uygur, Ömer Ödemiş, Hüseyin Köksal.

MUHASEBE SORUMLUSUNDAN ÖZBOLAT’A YALANLAMA

İktidara yaranmak için TELE1 ve kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’a çamur atmaya çalışan Durdu Özbolat’a en net cevap da, Yurt gazetesinin o dönemdeki muhasebe ve personel sorumlusu İlyas Başar’dan geldi. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İlyas Başar, Merdan Yanardağ’ın 1 lira almadan cebinden para verdiğini belirterek şöyle yazdı:

“Bahsedilen yıllarda Yurt’un finans ve personel biriminden sorumlu çalışan biri olarak Merdan Bey in 1 lira almadan sadece personeli duşünen biri olduguna cebinden para verdiğine şahitlik eden biriyim. Gazetenin tek sahibi olsaydı uçururdu.Yönetimin ne cahillikleriyle uğraştı.”

YANARDAĞ’DAN DURDU ÖZBOLAT, CÜNEYT ÖZDEMİR VE HADİ ÖZIŞIK’IN İFTİRALARINA TOKAT GİBİ CEVAP

Merdan Yanardağ, Sadece halkın desteğiyle yayın hayatını sürdüren, gerçeklerin sesi TELE1’i karalamak için yandaş medya ile işbirliğine giren, ihbarcılığa soyunan Durdu Özbolat ve Cüneyt Özdemir’e sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla cevap verdi. Yanardağ, şunları yazdı.

Yurt gazetesini batıran, çalışanlarının paralarını gasp eden Durdu Özbolat, şimdi de iktidarın muhbirliğe soyunmuş. Aklınca Akın İpek ve FETÖ’ye bağlamaya kalkıyor. Biz onlarla savaştık ve hapis yattık muhbir bozuntusu yalancı. Göz kırptıkların bile inanmadı buna.

Durdu Özbolat adlı hastalık derecesinde yalancı, çalışanlarının haklarını gaspetmeye kalkan bir utanmaz TELE 1’in finansal kaynağını soruyor. Yani, hırsız parasının çalındığını iddia ediyor, iyi mi. Yanıtını kendi muhasebe sorumlusu verdi.

Yandaş ve yanaşmalar, “TELE 1’in arkasında kim var? para nereden geliyor?” diye soruyorlar.. sanırım hiç parasız iş yapamadıkları, yaşamda bağımsız hiçbir başarıları olmadığı için.. Anlamadınız mı hala, Arkasında ben varım. Arkadaşlarım var.. Çalışanlar var.. Halkın desteği var..

TELE 1’in arkasında dostlarımız var, bizim seyircilerimiz.. Borçla harçla kurduk Tele 1’i ve başarılı olduk.. Gün oldu, uydu parasını ödeyemediğimiz için yayınımız kesildi. Gün oldu maaşlar 3-4 ay geriden geldi. Ama başardık..

Bizi izleyen, destekleyen, güç veren, sponsor olan herkese, bütün dostlarımıza sonsuz teşekkürler.. Sevgiler.

Dünyanın en demokratik ve katılımcı finansman modeline sahibiz.. Bizi izleyenlerin, seyircilerimizin desteğiyle TELE 1 ayakta duruyor. Çalışanlar başta, herkes parasını alıyor artık. borçlarımızı ödüyoruz. Şaşırdıkları, inanamadıkları ve hazmedemedikleri aslında bu durum.

Medya soytarısı Cüneyt Özdemir, tam bir zavallı.. Çalışanlarını ve piyasayı dolandıran, çalışanlarına borçlu olan Durdu Özbolat’ın, Yurt gazetesininyle ilgili yalanlarına sarılmış.. Bunları yazan da yandaş Hadi Özışık’ın sitesi.

Yurt’un sahibi Durdu Özbolat hakkında bütün çalışanların ortak imzasıyla yayınlanmış bir bildiri ve açılmış onlarca dava var. Bildirinin altındaki imzalara bakarsanız ne demek istediğimi hemen anlarsınız.

CÜNEYT ÖZDEMİR ZAVALLILIĞI

Eski FETÖ yanaşması, denemediği kapı kalmayan, medya soytarısı Cüneyt Özdemir zavallılığı.. Bula bula çalışanlarının parasını vermeyen eski gazete sahibi bir dolandırıcıya sarıldı. Oysa biz o hesabı gördük.. Buyurun.

Panikle ve telaşla bir dolandırıcının yalanlarına sarılan Cüneyt Özdemir, hem yok yere bize, bana ve TELE 1’e saldırıyor, hem S. Soylu’ya ihbar ediyor sonra da sızlanıyor.. Evet, gerçekler gizli kalmaz. Sarıldığı kişiye bakar mısınız?

FETÖ yanaşması, korkak bir soytarı var. Tam bir cahil.. Cüneyt Özdemir.. TELE 1 için “arkasında kimin olduğu belirsiz ” demiş. Aklınca ihbar ediyor. AKP’ye göz kırpıyor. Kimse yok “gerzek”, ben varım. Halkın, desteği var. Senin kafan almaz.

Bir dönem sol aydın çevreleriyle simbiyotik (asalak)  bir ilişki içinde olan, sonra yükselen güç olarak gördüğü Fethullah Gülen çetesine yanaşan, bu günlerde ise iktidara göz kırpan ve güya Süleyman Soylu’ya bizi ihbar eden bu Cüneyt Özdemir soytarısının peşini bırakmayacağız. Kendisi de görecek.

Cüneyt Özdemir meczubunun birkaç ay önce ülkeye döndüğü söyleniyor. Ne fark eder, bu FETÖ yanaşması 15 Temmuz’dan sonra ABD’ye kaçtı ve yıllarca gelemedi.

YANARDAĞ’DAN DURDU ÖZBOLAT, CÜNEYT ÖZDEMİR VE HADİ ÖZIŞIK’IN İFTİRALARINA TOKAT GİBİ CEVAPLAR

Benzer Haberler