İktidarın çözümsüzlüğü ilaç krizini büyüttü! Hastalar da eczacılar da zor durumda

Yayın tarihi: 4 Mart 2024 Pazartesi 2:16 pm - Güncelleme: 4 Mart 2024 Pazartesi 2:16 pm

Kurdaki artış ve kararnameler nedeniyle gittikçe büyüyen ilaç krizi hem hastaları hem de eczacıları zor durumda bıraktı. Eczacılar Vakfı Genel Başkanı İhsan Turnalar, “İlaçta bugün yüzde 10 KDV alınıyor, bu oranı yüzde 1’e düşürerek firmaları bir nebze rahatlatabiliriz” dedi.

Döviz kurunda yaşanan artışın ardından ilaç krizi dur durak bilmiyor. Hayati önem taşıyan bazı ilaçların Türkiye’ye ihracı durdurulurken, son olarak İsviçre merkezli bir ilaç firması, geçen aylarda ecza depolarına gönderdiği açıklamayla aralarında Türkiye’de muadili bulunmayan epilepsi ilacının da bulunduğu 14 ilacın Türkiye’de satışını sonlandırdığını açıklamıştı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Eczacılar Vakfı Genel Başkanı İhsan Turnalar, avro kurunun şu an 34 lira olduğunu ancak ilaçta geçerli kurun halen 17,55 TL olduğunu belirtti. Turnalar, “İlaçta fiyattan daha çok daha önemli olan ilacın bulunabilirliğidir. Hayati ilaçların büyük bir kısmı şu anda piyasadan yavaş yavaş çekilmekte. İlaç bulunamayınca hayati tehlikeler ortaya çıkıyor. İnsan hayatı söz konusuyken neyin tasarrufundan söz ediyoruz” dedi.

“ECZACI İLAÇ SAKLAYAMAZ”

Turnalar, açıklamasının devamında şunları söyledi:

-Biz, bunun böyle devam edemeyeceğini, ilaç krizinin kapıda olduğunu söylediğimizde yetkili kurumlar sorunun eczacılardan kaynaklandığını iddia etmişlerdi. Tabi şimdi bu krizi yaşayınca sorunun bizden kaynaklanmadığı da anlaşılmış oldu.

-Ama tabi hasta ve hasta yakınlarıyla birebirde muhatap olanlar bizler olduğumuz için ne yazık ki bunun öfke patlamaları bize yansıyor fiziki şiddete varan olaylar yaşıyoruz.

-Oysa bakın diyelim ki eczacı kötü niyetli ama buna rağmen ilacı saklayamaz barkod sistemi ile gerekli merciler hangi eczanede hangi ilaçtan kaç kutu var görürler.

-Yani biz bu bakımdan vatandaşımızın yanındayız ve ilaç krizin en ufak bir sorumlusu değiliz.

“YÜZDE 10 KDV DÜŞÜRÜLMELİ”

İlaç krizine dair çözüm önerileri ve tavsiyelerini sıralayan Turnalar, şunları ifade etti:

-Bu meseleden sorumlu olan hükümettir. Hükümetteki yetkili arkadaşlar ilaç üreticileri ve ithalatçıları ile acilen bir araya gelip akılcı bir yol ile bu krizi aşmalıdır.

-Örneğin ilaçta bugün yüzde 10 KDV alınıyor, bu oranı yüzde 1’e düşürerek firmaları bir nebze rahatlatabiliriz.

-Türkiye’de ciddi bir ilaç enflasyonuna doğru sürükleniyoruz. Bu iş şakaya veya ötelemeye gelmez.

-Öte yandan yerli ilaç üretimi içinde gerekli planlamalar, yatırımlar ve teşvikler bir an önce başlamadı. Sağlık alanında bağımsızlığının önemini tarih bize defalarca göstermiştir.

İlaç krizi büyüyor! Muadiller bile yok

eczane, ilaç krizi, hasta, ilaç stoğu

 

 

Kaynak: TELE1