İklim Tamkan’ın şiddet iddiasına Özge Mumcu’dan destek: Fırat Tanış aylarca taciz etti

Yayın tarihi: 1 Mart 2024 Cuma 9:59 am - Güncelleme: 1 Mart 2024 Cuma 10:04 am

Piyanist ve besteci İklim Tamkan, oyuncu Fırat Tanış‘ın kendisine psikolojik şiddet uyguladığı, tehdit ettiği ve ısrarlı takipte bulunduğu gerekçesiyle uzaklaştırma kararı aldığını açıkladı. Tamkan’ın yakın arkadaşları piyanist Ece Dağıstan ve Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars davada şahit oldu.

Piyanist İklim Tamkan, eski sevgilisi oyuncu Fırat Tanış tarafından şiddet, tehdit, ısrarlı takibe maruz kaldığını açıkladı. Hem ruh hem de beden sağlığının bundan olumsuz etkilendiğini belirterek olayı yargıya taşıdığını duyuran Tamkan, Tanış hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttığını ve şiddetin zincirinin sessiz bir halkası olmayacağını söyledi.

İklim Tamkan’a sosyal medyadan birçok destek mesajı geldi. İlk destek mesajını verenler arasında ise Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars vardı. Tamkan’ın bir diğer yakın arkadaşı piyanist Ece Dağıstan da sosyal medya hesabından Tamkan’ın açıklamasını paylaşarak destek mesajı yayınladı.

Sabah’tan Tuba Kalçık’a konuşan Mumcu, Tamkan’ın yaşadığı taciz ve şiddet sarmalının tanığı olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

MUMCU: AYLARDIR TACİZ EDİYORDU

“İklim’in arkasındayım. Bu yaşananlara sadece ben de değil, İklim’in yakın çevresi de şahit. Bir kadın olarak onu destekliyorum.”

Sosyal medyada Tamkan’ın bu kadar zaman neden uzaklaştırma kararı almadığı sorusu da gündeme geldi. Bu soruya Özge Mumcu şu yanıtı verdi:

“Fırat Tanış, aylardır taciz ediyordu, tacizleri bitmeyince İklim avukatını devreye soktu. Ne yaşadığını biz yakından biliyoruz.”

DAĞISTAN: SUSMAYI ÇÖZÜM ZANNEDENLERDEN OLMADIK

Dağıstan da, sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:

“Keşke dostlarımın sadece mutluluğuna tanık olabilsem… Maalesef uğradığı zorbalığa şahit olmanın üzüntüsündeyim. Susmayı çözüm zannedenlerden olmadık, olmayacağız. Adaletli olmak bunu gerektirir çünkü.”

NE OLMUŞTU?

Piyanist İklim Tamkan, beraberliğini sonlandırdığı oyuncu Fırat Tanış hakkında ‘psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip’ten dolayı uzaklaştırma kararı aldırdığını duyurdu. Piyanist İklim Tamkan sosyal medya hebasından bu mesajı yayınladı:

“Eylül ayı sonunda beraberliğimi sonlandırdığım Nuri Fırat TANIŞ’ın ayrılık sonrasında beni, ailemi ve yakınlarımı içine çektiği süregelen ağır psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip sarmalına karşı uzaklaştırma kararı almış bulunuyorum. Maruz kaldığım şiddet sarmalı bana, aileme ve yakın çevreme şu ana dek hiç karşılaşmadığımız, tanık olmadığımız tarifi ve tahmini mümkün olmayan hisler yaşatmış ve bizde derin yaralar açmıştır. Daima her türlü canlıya sevgi ve saygıyla yaklaşmayı ilke edinmiş biri olarak böylesi bir durumda toplumsal, ahlaki ve vicdani sorumluluk taşıdığımın farkındayım… İnandığım değerler, öz saygım ve öngörülerim bu kişinin bir şiddet faili olduğu bilgisini hemcinslerimle ve kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu doğurdu. Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum. Uzaklaştırma kararının, gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Şahsın beni maruz bırakmış olduğu eylemler kişilik haklarıma açıkça bir saldırıdır ve Türk Ceza Kanunu kapsamında birden fazla suçun konusunu oluşturabilecek niteliktedir. İçinde yaşadığımız toplumun her hücresine nüfuz etmiş erkek egemen zihniyetin davranış kalıplarına ve yargılarına boyun eğmeyi reddediyorum. Yaşadığım bu korkunç sürecin bende yaratmış olduğu tahribatı tümüyle onarabilecek hiçbir merci olduğunu düşünmüyorum. Özetle, bu eylem epeydir gölgede kalmış bir gerçeğin günyüzüne çıkarılmasından ibarettir. Maruz kaldığım psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takip sarmalı fail tarafından sonlandırılmadığı takdirde eken biçecektir, eden bulacaktır. Çünkü hiç korkmuyorum. Kamuoyuna saygıyla, İklim Tamkan.”

Psikolojik şiddet ve tehdit iddiası! İklim Tamkan’dan Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı

İklim Tamkan’ın ‘şiddet’ iddialarına Fırat Tanış’tan yanıt: Yıllarca varlığını savunduğum…

Kaynak: TELE1