İkizdere’de musluklardan çamur akıyor

Yayın tarihi: 16 Temmuz 2021 Cuma 8:51 am - Güncelleme: 16 Temmuz 2021 Cuma 8:51 am

Rize İkizdere’de köylülerin tüm itirazlarına rağmen AKPnin torpilli inşaat şirketi Cengiz İnşaat tarafından yapımı devam eden taşocağı projesi, çevreyi etkilemeye başladı. İnşaat alanına yakın bir mesafede yer alan Eskencidere’den adeta çamur akıyor.

Birgün’den Yaren Çolak’ın haberine göre, su ihtiyacını Eskencidere’den karşılayan Gürdere köylüleri, artık musluktan su içemiyor.

Köylülerden Dursun Baş, “Yaklaşık 2 aydır su bir gün çamurlu, bir gün bulanık, bir gün normal. Talan başladığından beri evde hazır su kullanıyoruz” dedi.

Cengiz tarafından yapılan talana doğanın sessiz kalmadığını belirten Baş, “Dağdan aldıkları malzemelerle hep dere yataklarını doldurdular. Yüzlerce ağaç kökünden söküldü. Ancak doğa da buna sessiz kalmıyor. Dün akşam yine heyelan oldu” diye konuştu. Mücadelelerinin devam ettiğini vurgulayan Baş, “Bu doğa katliamını durdursunlar. Biz her gün burada nöbet tutmaya devam ediyoruz. Onlar gidene kadar da buradayız. Vazgeçmiyoruz” ifadelerini kullandı. Köyün geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunun altını çizen İkizdere Dernekleri Federasyonu (İDEF) Başkanı Ziya Yıldırım da “Köylünün yaşam kaynağı kurudu. Evimize su gelmiyor. Hayvanlar susuz kaldı. Köylü ihtiyaçlarını karşılayamıyor” dedi.