İkinci el otomobil fiyatları yükselişte

4 Kasım 2020 Çarşamba

Sıfır otomobil fiyatlarının artması ikinci el otomobil fiyatları için de okların yukarı doğru dönmesine neden oldu. İşte detaylar.

Son dönemde sıfır otomobil fiyatlarında muazzam artışlar yaşandı. Bu artışların temel nedeninin döviz kurlarının artması olduğunu söyleyebiliriz. Elbette pandemi sürecindeki üretim sıkıntısı da sıfır otomobillerin fiyatlarını arttırdı. Fakat herşey bununla bitmiyor.

Bir de arttırılan ÖTV vergisi var. Malum Ekim itibariyle gümrük giriş fiyatı 130.000 TL ve üzeri olan araçlardan alınan ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e çıkmıştı.

Döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte bu dilim içerisine giren otomobillerin sayısı da arttı. Bu bağlamda ikinci el otomobil fiyatlarında da artışlar meydana geldi.

Normal şartlarda bu aylarda otomobil fiyatlarında gözle görülür düşüşler olurdu. Fakat artık işler bu şekilde yürümüyor. Öyle ki otomobil fiyatları her an, her daim artış moduna girmiş durumda. Elbette bu hoş bir durum değil. Fakat elden de bir şey gelmiyor.

Hali hazırda 40.000 – 50.000 TL civarına eli yüzü düzgün bir araç almak bile neredeyse imkansız diyebiliriz. Hal böyle olunca normal orta segment bir otomobilin fiyatı bile rahat bir şekilde 70.000 – 80.000 TL’yi buluyor.

Kasım ayı ile birlikte döviz kurlarındaki ani artışlar, 2. el otomobillerin fiyatlarını da arttırdı. Elbette bu artışlarda al-satçı olarak tabir ettiğimiz kitlelerin payını da es geçmemek gerekiyor.

Google Glass neden başarılı olamadı?

Benzer Haberler