İki torununu istismar eden ‘dede’ serbest bırakıldı!

19 Ekim 2019 Cumartesi

Hatay’da dedelerinin cinsel istismarına maruz kalan 14 ve 15 yaşlarındaki iki kardeş, yaşadıklarını öğretmenlerine anlattı. Gözaltına alındıktan ‘dede’ serbest bırakıldı.

Hatay’ın Arsuz ilçesinde yaşayan 14 ve 15 yaşlarındaki iki torununa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan dede C.Ö. (74) hakkında dava açıldı. Olay, istismara maruz kalan iki kardeşin yaşadıklarını öğretmenlerine anlatmaları ile ortaya çıkmıştı.

Öğretmenlerinin durumu polise bildirmesiyle çocukların pedagog gözetiminde ifadeleri alındı. Çocukların istismara maruz kaldıklarını anlatmaları üzerine ailenin şikayetiyle dede C.Ö. polislerce gözaltına alındı. İfadesi alınan C.Ö., daha sonra serbest bıkıldı.

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda dede C.Ö. hakkında “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianamenin sunulduğu İskenderun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabulüyle dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, pedagog gözetiminde ifadeleri alınan mağdur kardeşlerin dedelerinin cinsel istismarına maruz kaldıkları, bu nedenle psikolojilerinin bozulduğu belirtildi.

‘AKIL SAĞLIĞI YERİNDE’

Zanlı C.Ö.’nün akıl sağlığının yerine olup, olmadığının tespiti için muayene edildi Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından hazırlanan rapor da iddianame yer adı. 10 Nisan 2019 tarihli raporda, “Şahsın beyanlarına itibar edilmesine engel akıl hastalığı bulunmadığı ve olayın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabileceği, ancak yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmediği tıbbi kanaatine varıldığı, bu nedenle şahsın yönlendirmeye açık ancak ifadesi ile tutarlı anamez ve olayda uyumlu tutum sergilediği” kaydedildi.

Savcılık iddianamesinde mağdurların anlatımları, hazırlanan sağlık raporları doğrultusunda üzerine atılı “çocuğun cinsel istismarı” suçunu işlediğinin delillerce sabit olduğunu belirttiği dede Ö.C.’nün cezalandırılması talep etti.

Benzer Haberler