İki katına çıkarılan Motorlu Taşıtlar Vergisi AYM’ye taşınıyor

7 Temmuz 2023 Cuma

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan vekili Ali Mahir Başarır, ‘CHP olarak ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız.’ ifadelerini kullandı.

Sene başında belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikinci taksiti bu ay alınacak. Araç sahipleri ayrıca, ilki ağustos sonu, ikincisi kasım sonu olmak üzere ek MTV ödeyecek.

Yıl sonuna kadar kayıt ve tescil edilecek olan taşıtlardan ‘bir defaya mahsus’ 2023’te tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar ek MTV alınacak. Yani 2023’te bir de ‘bir defaya mahsus olmak üzere’ ek MTV ödenecek. Söz konusu ek MTV ise, aracın sıfır ya da trafiğe kayıtlı olması fark etmeksizin, tüm araçlara uygulanacak.

Siz uyurken AKP çalıştı! KDV’den harçlara, telefondan vergilere dev zam geldi

CHP, EK MTV’Yİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞIYOR

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’dan da konuyla ilgili açıklama geldi. Basın açıklaması yapan Başarır, ek MTV’yi CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini duyurdu.

“Bize oy veren vermeyen, seçimlerde özellikle haklarını savunduğumuz memur, emekli, işçi, çiftçi kandırıldınız. Üç aylık çirkin senaryo ile kandırıldınız. Sizin haklarınızı yine muhalefet olarak biz savunacağız. Herkes bence MTV’den, hukuksuzluktan dava açmalı ve tepki vermeli. Türkiye sahipsiz kalmayacak.

Biz de Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Bunu yurttaşlarımız ödemek zorunda değil.”

Hangi araç sahibi ne kadar MTV ödeyecek?