İhracat şampiyonu Güral Porselen toplu sözleşmeye yanaşmadı! İşçilerden iş bırakma eylemi

Yayın tarihi: 5 Nisan 2023 Çarşamba 5:36 pm - Güncelleme: 5 Nisan 2023 Çarşamba 5:37 pm

Güral Porselen’de çalışan işçiler, toplu sözleşmenin 4 aydır imzalanmaması nedeniyle fabrika önünde iş bırakma eylemi başlattı. Firmanın 3 yıl üst üste ihracat şampiyonu olmasına rağmen işçilerin ücretlerine zam yapmaya yanaşmadığı kaydedildi.

Kütahya’da üretimini sürdüren Güral Porselen’de yaklaşık bin 700 işçi, Türkiye Çimse-İş Sendikası’na bağlı olarak çalışıyor. Toplu sözleşme için sendika ve firma masaya otursa da protokoldeki şartları ağır bulan Güral Porselen anlaşmaya yanaşmadı.

Aynı sendikaya bağlı Kütahya Porselen ve NG Seramik’in sözleşmeyi imzalaması üzerine Güral Porselen işçileri, eylem kararı aldı. İşçiler dün akşam saatlerinde başlattıkları iş bırakma eylemine bugün fabrika önünde devam etti.

Hatay’daki depremden kurtulup Kütahya’da yangında öldü, Eskişehir’de toprağa verildi

İHRACAT ŞAMPİYONU OLDU İŞÇİSİNE ZAMMI FAZLA BULDU!

İşçiye verilecek maaş ve iyileştirmeleri fazla bulduğu için protokolü imzalamayan Güral Porselen, üst üste ihracat şampiyonu olmuştu.

2019 ve 2020 yıllarının ardından 2021 yılında da ihracat şampiyonu ilan edilen Güral Porselen; Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen 4. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde porselen, sofra, mutfak eşyası sektöründe 2021 yılının en fazla ihracat yapan firma ödülünü almıştı.