İhracat kısıtlaması kararına tepki yağdı: Hani İsrail’le ticaret yoktu?

Yayın tarihi: 9 Nisan 2024 Salı 12:10 pm - Güncelleme: 9 Nisan 2024 Salı 12:16 pm

Haber: CEREN URAL

Ticaret Bakanlığı bugünden itibaren 54 ürün grubunda İsrail’e ihracatın kısıtlandığını açıkladı. Başta İsrail’le ticareti reddeden hükümete tepki yağdı.

İstiklal Caddesi’nde İsrail ile ticaretin kesilmesi için eylem yapan ‘Filistin İçin Bin Genç’ grubu üyeleri darp edilerek gözaltına alınması sonra gelen tepkilerin ardından Ticaret Bakanlığı, İsrail’e yönelik ihracatı kısıtlama kararı aldı. Kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor. Bugünden itibaren geçerli olan kısıtlamanın İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar devam edeceği belirtildi.

İsrail’le ticaret Gazze’ye yönelik saldırılar başladığından beri gündemden düşmezken, hükümet başta bu ticareti reddediyordu. Hatta AKP’ye yakın İslamcı çizgideki Yeni Akit gazetesi 8 Nisan’da ‘İsrail’le ticaret koca bir yalan’ manşetini attı.

İsrail’le ticareti sürekli gündeme getiren gazeteci Metin Cihan karara “Tam 6 aydır, bin bir yalan dolanla, itiraz edene saldırıyla, hedef saptırmayla, yönetici siyasetçiler dahil ceplerini doldurdular. sonunda adım atıldı. uygulamayı, sonuçlarını ve varsa arka plandaki başka hesapları, takipte olacağım. listeye bakın lütfen neler gönderiyormuşuz” diye tepki gösterdi.

Siyasiler de karara sosyal medyada tepki gösterdi. O tepkiler şu şekilde:

Resim

 

 

Kaynak: HABER MERKEZİ