İhracat için genelge: ‘Made in Turkey’ ibaresi değişti

4 Aralık 2021 Cumartesi

İhracat için genelge: ‘Made in Turkey’ ibaresi değişti

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihraç ürünlerin yanı sıra diğer devletlerle uluslararası kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’ yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanılması için genelge yayımladı.

Resmi Gazete’de ‘Türkiye’ markasının güçlendirilmesine ilişkin genelge yayımlandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, ihraç ürünlerin yanı sıra diğer devletler ile uluslararası kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’ ve ‘Turquie’ gibi ibarelerin yerine ‘Türkiye’nin kullanılacağı vurgulandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti; binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletimizin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul etmiştir” ifadeleriyle başlayan Cumhurbaşkanlığı genelgesi şöyle:

“Yurt içi ve yurt dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda; Türk milletinin köklü ve tarihinden gelen değerlerine büyük özen gösterilerek, “Türkiye” markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda, ihraç ürünlerimizde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanarak ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.”

Benzer Haberler