İGA CEO’sundan savunma: 20 bin kişiyi konforlu şekilde oturtacak bir altyapı ticari değil

27 Ocak 2022 Perşembe

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, havalimanında binlerce kişinin karton üzerinde yatmış olmasına ilginç bir savunma yaptı. Samsunlu, “20 bin kişiyi aynı anda bir havalimanında konforlu bir şekilde oturtacak bir altyapı ticari değil” dedi.

Hafta boyu kar yağışının etkili olduğu İstanbul’da hayat durdu. Havalimanlarında uçuşlar iptal oldu, seferler ertelendi, özel araçlarla dışarıya çıkmak bir süreliğine yasaklandı. Havalimanlarında mahsur kalan yurttaşlar ise bir karton üzerinde yatarak geceyi geçirdi.

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nda ortaya çıkan görüntülere ilişkin konuştu. Habertürk’te yayınlanan Para Gündem programına konuk olan Samsunlu,kar nedeniyle uçuşların iptal olmasının ardından 20 bin kişiyi ağırladıklarını belirtti. Samsunlu, havalimanına gelen çevik kuvvet için de, “Polis sadece orada durdu. Oradaki 200 kişiyle iletişimi bizim buradaki emniyetin başındaki müdür arkadaşımız yaptı. Onları ikna etti, onların otellere geçmesine aracılık da yaptı. Oradaki insanların tabii ki haklı olarak tepkileri olabilir. O tepkileri de duyduk ve anında havayolu ile beraber çözüm üretildi emniyet de burada üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Oradaki görüntüde yok büyük polis gücüymüş, bunlar değil bunlar normal bizim burada çalışan polis arkadaşlarımız” dedi.

GEÇMİŞLE KIYASLADI

Samsunlu, “Biz bu karın geldiğini bir hafta öncesinden Meteoroloji ile birlikte takip ediyorduk. Bu kar fırtınası şeklinde geldi. Beklediğimiz 10-12 cm’lik kar oluşmasıydı. Bu normal bir kar yağışı değil. İstanbul bu kar yağışını geçmişte yaşadı. O zaman da havalimanı sıkıntı yaşadı” dedi. Samsunlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu işin özünde doğaya karşı iş yaptığınız için kar yağdığı zaman mücadele var. Havalimanları buna hazırlıklı, biz de hazırlıklıyız. Bu olağanüstü bir kar yağışı. Bu kar yağışı İstanbul’un batısını vurdu. Bunun sonucunda da bizim havalimanımızda da ciddi bir kar birikmesi oldu. Bu yağan karı kaldırmamız için 100 binden fazla kamyon hareketi gerekiyor. Bu 7 saat demek. Kar size fırsat vermiyor, görüş mesafesi konusu var. Fırtına içinde saatlerce geçiriyorsanız sizin müdahale şansınız kalmıyor. Hava 1-1,5 saat müsaade etseydi bunun sonucunu görürdük. 7 saat aralıksız kar yağdı ve 40 cm kar birikti.

“20 BİN KİŞİ İÇİN BİRKAÇ FOTOĞRAF ÜZERİNDEN YORUM YAPMAK DOĞRU OLMAZ”

Mağduriyet yaşayan yolcuların sıkıntılarının giderilmesi konusunda bir çalışma olup olmadığı konusunu açıklayan Samsunlu, “Bu kar operasyonu cuma günü başladı. O gün bu havalimanından 400’e yakın uçak kalktı. 12 saat içerisinde düşseydi bu kardan sorun çıkmazdı. Uçaklar iptal edilince terminalde 20 bin kişi kaldı. 20 bin kişi için birkaç fotoğraf üzerinden yorum yapmak doğru olmaz. Buradaki insanlardan herhangi birinin aç kaldığını, battaniye verilmediğini, üşüdüğünü, veya alışverişlerinde internet bağlantısında sorun yaşadığını söyleyecekse elbette dava açabilir. Biz de yaptıklarımızı göğsümüzü gere gere anlatırız

“KİMSEYE KARTON DAĞITMADIK”

Bu kar sürecinde birinci hedefimiz hiç kimse dışarıda kalmasın. Bizim D-20’den bağlantı yolumuzdan, ben de oradaydım, bine yakın aracı biz kendi imkanlarımızda havalimanı otoparkına aldık. Otele gitmek isteyen yolcular oldu. En proaktif çözümleri getirmeye çalıştık. İnsanların yerde yatmasından mutlu değiliz ama 20 bin kişiyi aynı anda bir havalimanında konforlu bir şekilde oturtacak bir altyapı ticari değil ekonomik değil, mantıklı değil. Çünkü biz burada yolcuları gün içinde döndürüyoruz. Tabii ki rahatsız oldular ben bunu yadsımıyorum ama biz de onların rahatsızlıklarını azaltmak açısından ne gerekiyorsa verdiğimizi düşünüyorum. Hukuki tarafı ayrı bir konudur herkes hakkını arayabilir biz de yaptığımızı anlatıyorum. Burada 60 binden fazla kumanya dağıtıldı. Vilayetin AFAD’ın gönderdiği battaniyeler, bizimkileri 5 bin battaniye dağıtıldı. Bunlara baktığınızda elimizden gelenin en iyisinin yapıldığını… Sinirlenenler oldu onları yatıştırdık ama herkesin ihtiyacını elimizden geldiğince görüldüğünü düşünüyorum.

Biz kimseye karton dağıtmadık. Burası çok büyük sevkiyatın olduğu bir havalimanı. Buradaki ticari işletmelerin kenarında olan kartonları alıp altlarına koyan yolcularımız olabilir. Biz bunların organize bir şekilde yapıldığını düşünmüyoruz. Yolcular panik halinde o kartonları bulmuş olabilir. Burada organize karton dağıtması gibi bir şey söz konusu değil, komik bu.”

İstanbul Havalimanı’nda son durum: “Dünya bu havalimanını kıskanıyormuş”

Benzer Haberler