İdlib’deki 33 şehidin ardından Rusya’dan ilk açıklama: Türk askerleri olmaması gereken bölgede vuruldu

28 Şubat 2020 Cuma

İdlib’deki 33 şehidin ardından Rusya’dan ilk açıklama: Türk askerleri olmaması gereken bölgede vuruldu

Suriye’nin İdlib eyaletinde 33 askerin şehit olmasının ardından Rusya’dan ilk açıklama geldi. Açıklamada, “Suriye İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu saldırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı” denildi. Açıklamada, operasyonda Rusya hava kuvvetlerinin yer almadığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Rus Hava Kuvvetleri, Türk askerlerinin vurulduğu alanda operasyon düzenlemedi” ifadesi yer aldı.

Son dakika açıklaması Flaş… İdlib’de hava saldırısı : 33 Şehit

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Suriye İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu sadırıyla yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı.

 

NATO’nun 5. maddesi Türkiye için İdlib’de geçerli mi?

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi temsilcileri, geçen 24 saat içinde sürekli olarak Türk mevkidaşlarından, teröristlerin çatıştığı bölgelere yakın bulunan TSK’nın tüm birliklerinin bulunduğu yerlerin koordinatlarını istedi ve aldı.

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin bilgi alınır alınmaz Suriye ordusunun ateşe tamamen son vermesi yönünde kapsamlı önlemler aldı, ölen ve yaralanan Türk askerlerinin Türkiye topraklarına güvenli tahliyesi sağlandı. Behun yakınlarında gerçekleşen operasyonda Rusya hava kuvvetleri yer almadı.

Türkiye’nin İdlib’deki koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz.

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu.”

RUS PARLAMENTER: ÇATIŞMA CİDDİ VE TEHLİKELİ

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabbarov da çatışmanın çok ciddi ve tehlikeli düzeyde olduğunu vurguladığı açıklamasında, Türkiye’nin terörle mücadelede üzerine aldığı yükümlülükleri yerine getirmediğini belirtti.

Rus yetkililerden sert açıklamalar: Çatışma çok ciddi ve tehlikeli bir düzeyde

 

Benzer Haberler