Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Şimdi de İspanya! Hızlı tanı kiti hassas değil iddiası

hızlı tanı kiti

İspanya’nın çok okunan gazetelerinden El Pais, koronavirüs ile birlikte aralarında Türkiye ve İspanya’nın da olduğu birçok ülkede de gündeme gelen 15 dakikada hızlı tanı koyan kit ile ilgili şüpheye düşüren bir haber yayınladı. Gazete, bahsi geçen Çin yapımı test kitinin hassasiyet oranının yüzde 80 olması gerekirken sadece yüzde 30 olduğunu öne sürdü.

Dünya çapında 478 binden fazla insanı hasta eden ve 21 binden fazla insanın ölümüne sebep olan Covid-19 kabusu devam ederken, İspanyol basınından bomba bir iddia geldi… Salgından en çok etkilenen ikinci Avrupa ülkesi olan İspanya’nın çok okunan gazetelerinden El Pais, 15 dakikada hastalığı tespit eden hızlı tanı kitinin tam randımanlı çalışmadığını yazdı.

Süleyman Soylu yaptığı açıklamayla, Fahrettin Koca’yı böyle yalanladı!

İspanyol hükümetinin satın aldığı 15 dakikalık hızlı tanı kitinin hassasiyetinin yüzde 80’i geçmesi gerekirken, Çin markası Bioeasy’nin ürettiği test kitinde bu oranın yüzde 30 seviyelerinde olduğunu yazan El Pais muhabirleri Elena Sevillano ve Ana Alfageme, “Hükümet Çin’den alınan hızlı test kitinin denemesine başladı fakat ortaya çıkan sonuç pek tatmin edici değil. Bazı büyük hastanelerdeki laboratuvarlarda devam eden ilk sonuçlar cesaret kırıcıydı. Bu kitler, pozitif vakaları beklendiği gibi tanımıyor” yazdı.

Testlere katılan bir kaynağın açıklamalarına dayandırılan iddianın merkezinde ise Shenzhen’de kurulan Çinli Bioeasy şirketi yer alıyor. İsmini açıklamayan kaynaklar, normalde yüzde 80’den fazla hassasiyeti olması gereken test kitinin hassasiyetinin yüzde 30 olduğunu söyledi.

Çin yapımı test kitini inceleyen bir mikrobiyolog, “Bu değerler ışığında bu testleri kullanmanın bir anlamı yok” dedi. İspanyol basınına konuşan kaynak, hali hazırda kullanılan PCR isimli testin kullanılmasına yönelik bir rapor hazırlandığını söyledi. Bu raporun İspanya Sağlık Bakanlığı altında çalışan 3. Carlos Sağlık Enstitüsü’ne gönderildiği belirtildi.

BAKANLIK: FARKLI KİT KULLANIYORUZ

Sağlık Bakanlığı, İspanyol El Pais gazetesinin yüzde 30 hassasiyetle çalıştığını yazdığı corona virüsü hızlı tanı kitiyle ilgili bir açıklama yaptı. Haberin dünya medyasında manşetlere taşınmasının ardından sozcu.com.tr Sağlık Editörü Eser Akgül’e konuşan bakanlık kaynakları, bahsi geçen tanı kitinden çok az bir numune geldiğini ve şu an farklı kitlerin kullanıldığını ifade etti. Sağlık Bakanlığı, şu an kullanılan kit ile ilgili bilgileri, yarın kamuoyu ile paylaşacaklarını da duyurdu.

ÇEKYA BASININDA DA AYNI HABERLER ÇIKMIŞTI

Çekya’da uzmanlar hızlı tanı kitlerinin yüzde 80’inin yanlış sonuç verdiğini ve klasik yöntemlere dönmek zorunda kaldıklarını iddia etmişti.

Çekya haber sitesi iROZHLAS’ın haberine göre, Çin’in başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkeye verdiği korona virüs tanı testleriyle ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Çekya’dan yayılan bir iddiaya göre, testlerin yüzde 80’inin yanlış sonuç verdiği öğrenildi. Ülke basınında çıkan iddialara göre, Çin’den alınan hızlı tanı kitlerinin yüzde 80’inin yanlış sonuç verdiği ve sağlık görevlilerinin teşhisleri doğrulamak için laboratuvar testlerine yöneldiği öğrenildi.

Flaş… Çin’den gelen testler yüzde 80 yanlış sonuç veriyor iddiası!

Reuters haber ajansı 21 Mart’ta Ankara’daki bir laboratuvarda Sağlık Bakanlığı tarafından çekilen fotoğrafı paylaşmıştı. Fotoğrafta hızlı tanı kiti tanıtılırken, kitin kutusunun üzerinde Bioeasy yazıyordu.

TÜRKİYE’DE DE TANITILMIŞTI

El Pais’ye konuşan İspanya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, test kitinin düşük sonuç vermesinden dolayı harekete geçtiklerini söyledi. Bir yetkili, “Enstitü, resmi teknik belgelerdeki hassasiyet seviyesini karşılamadığını tespit etti” dedi.