İddia: Sedat Peker’in ifşa ettiği Ekşioğlu’nun ortağı belli oldu

26 Temmuz 2021 Pazartesi

İddia: Sedat Peker’in ifşa ettiği Ekşioğlu’nun ortağı belli oldu

Türkiye’de 14 Ocak 2021’deki Savunma Sanayii Başkanlığı’ndaki ‘casusluk ve rüşvet operasyonu’nda gözaltına alınıp yakalanan müşavirlik firması sahibi Emre Alp Durmaz’ın Ekşioğlu’nun “ortağım” dediği Mehmet Durmaz’ın oğlu olduğu iddia edildi.

Gazeteci Seher Yaşayacak’ın haberine göre suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşa ettiği Cihan Ekşioğlu’nun ortağının Mehmet Durmaz ortaya çıktı.

Haberin detayları ise şöyle:

“Sedat Peker yaptığı açıklamada, Ekşioğlu’nun, İsrail’den 3 milyon dolara alıp, MİT’e 50 milyon dolara sattığı WhatsApp ve Twitter takibi yapan yazılımı sattığını iddia etti. Evet, Cihan Ekşioğlu, 4 yıl önce bir dergiye verdiği röportajda MİT’e yazılım verdiklerini söylüyordu. Ancak yazılımın bedeli üzerine bir açıklama yoktu. Ve bu yazılımın İsrail malı Allot NetXplorer adlı yazılımı olduğu iddiası vardı. Ekşioğlu’nun CEMD Defence (Savunma) şirketinin geçmişinde ise bir İsrail detayı daha yer alıyordu.
CEMD Defence şirketi, 2014 yılında İzmir’de kurulmuştu. Kurucu ortaklar Songül Bayram ve Mehmet Durmaz’dı. Bir sene sonra ise Ukrayna’nın Lviv şehrindeki Victoria Gardens alışveriş merkezini beraber ele geçirdiği ortaya çıkan ve hakkındaki FETÖ dosyası kapatılan Burak Başlılar şirkete ortak oldu. Şirket daha sonra İstanbul’a taşınıyor, Ekşioğlu’nun eşi Canan Ekşioğlu’na geçiyor ardından ise Cihan Ekşioğlu İstanbul’daki CEMD Defence’ın sahibi oluyordu.
Öte yandan Ekşioğlu, Mehmet Durmaz ile ortak olduğunu ve beraber savunma sanayi alanında iş yaptıklarını söylüyordu.
Peki kimdi Mehmet Durmaz. Konuyla ne ilgisi vardı? Ekşioğlu, Durmaz için “Yaklaşık 20 yıldır savunma sanayinde etkili bir şekilde çalışmış ve Türkiye’ye yurt dışından 5-6 milyar dolarlık askeri malzeme getirerek satmış bir iş adamıdır.” diyordu. Ancak Mehmet Durmaz söylendiği gibi sadece bir iş insanı mıydı? Hayır. Mehmet Durmaz’ın adı 2021’in başlarında gündeme geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı’ndaki “casusluk ve rüşvet operasyonu”nu düzenlendi. MİT ve Emniyet’in ortak operasyonunda, Savunma Sanayi Başkanlığı’ndaki gizli bilgileri sızdırdığı tespit edilen 4 kişi gözaltına alınmıştı. Bu 4 isimden biri Emre Alp Durmaz’dı. Emre Alp Durmaz, Ekşioğlu’nun “ortağım” dediği Mehmet Durmaz’ın oğluydu. Operasyonda, gizli bilgilerin İsrail’e sızdırıldığından bahsediliyordu.
Ekşioğlu-Savunma Sanayi Başkanlığı-Durmaz ailesi arasında bir İsrail ayrıntısı daha vardı. Durmaz, İsrail merkezleri 2 önemli silah firması olan İsrael Aerospace Industries (IMI) ve İsrael Aircraft Industry’nin (IAI) Türkiye temsilciliğini yapıyordu. IAI firması Türkiye’ye bir türlü verim alınamayan HERON’ları satan firma olarak biliniyordu.
Yani Ekşioğlu, MİT’e bir yazılım “veriyordu”. Yazılımın İsrail menşeili olduğu iddiasından bahsediliyordu. Ardından Ekşioğlu’nun bu yazılımı İsrail’den 3 milyon dolara alıp 50 milyon dolara sattığı iddia ediliyordu. Ve Ekşioğlu’nun ortağım dediği ismin İsrail merkezli silah firmalarının Türkiye temsilcisi olduğu ortaya çıkıyordu. Üstelik bu ortağın oğluna, Savunma Sanayi Başkanlığı’nda rüşvet-casusluk operasyonu düzenleniyordu.”

Benzer Haberler